Nemocnici v Dolnom Kubíne za výmenu bábätiek hrozí pokuta do 5 miliónov korún

Nemocnici v Dolnom Kubíne za výmenu bábätiek hrozí pokuta do 5 miliónov korún
Zdroj: bigstockphoto.com

Nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne za výmenu bábätiek hrozí pokuta do päť miliónov korún od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚDZS Radoslava Miklášová.

Zámenu novonarodených dievčatiek dnes potvrdil aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Úrad po prešetrení podnetu od jednej z dotknutých rodín potvrdil na základe genetického vyšetrenia výmenu novorodencov s pravdepodobnosťou 99,99 percenta. Úrad súčasne skonštatoval hrubé zlyhanie ľudského faktora a v súčasnosti analyzuje, či išlo o chybu v zmysle štandardov ošetrovateľských výkonov alebo aj v organizácii práce na novorodeneckom oddelení nemocnice. V prípade pochybenia v ošetrovateľskom procese hrozí nemocnici pokuta do výšky päť miliónov korún.

Okrem finančnej sankcie hrozia dolnokubínskej nemocnici nápravné opatrenia odborného prípadne pracovno-právneho charakteru, za ktoré zodpovedá riaditeľ nemocnice. Otázku morálneho a finančného odškodnenia musia podľa Miklášovej riešiť poškodení s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Dve novonarodené dievčatká vymenili mamičkám v pôrodnici Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Dolnom Kubíne. Výmenu potvrdila expertíza súdneho znalca na určenie rodičovstva na základe porovnania DNA biologických rodičov detí. Dievčatká sa nenarodili v ten istý deň, ani ich neprepustili domov v rovnaký deň.

Jednej z mamičiek sa však nezdalo, že si priniesla domov svoje dieťatko. Nevidelo sa jej jeho správanie, ani črty. Bola presvedčená, že ich v nemocnici zamenili a podala sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: