Po nevydarenom teste lieku dostala pokusná osoba rakovinu

Necelých päť mesiacov po nevydarených testoch nového lieku vo Veľkej Británii zistili u jedného zo šiestich účastníkov rakovinu.

Ako dnes informovala britská tlač, u 35-ročného Davida Oakleyho diagnostikovali prvé príznaky rakoviny lymfatických uzlín. Je pravdepodobné, že aj zvyšných päť testovaných osôb trpí rakovinou ale autoimúnnym ochorením. Konštatuje sa to v nezávislej štúdii imunológa Richarda Powella, ktorí všetkých mužov vyšetril.

Davidovi Oakleymu, doteraz známemu pod menom Pacient A, opuchla po podaní prípravku TGN412 hlava. "Keď ma prepustili z nemocnice, lekári mi povedali, že budem úplne zdravý," povedal Oakley. Oznámenie o rakovine ho preto šokovalo.

Poisťovňa výrobcu lieku, firmy TeGenero so sídlom v nemeckom Würzburgu, zaplatila po testoch každému zo štyroch pacientov 10.000 libier (562.000 Sk). Keďže zdravotné následky sú oveľa horšie, šestica poškodených žiada teraz odškodnenie päť miliónov libier (281 miliónov Sk) na osobu.

Klinické testy na ľuďoch s prípravkom TGN412 sa začali v polovici marca. Šiesti dobrovoľníci dostali za účasť na nich po 2000 libier (112.350 Sk). Liek vyvinutý v Nemecku mal byť účinný proti reumatickej artritíde, leukémii a skleróze multiplex. U pokusných osôb však vyvolal zlyhanie orgánov a opuchy hlavy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: