Ľuďom s duševnými poruchami začínajú v Košiciach slúžiť špecializované poradne

Pre ľudí s psychickými či psychiatrickými problémami sa v Košiciach od budúceho týždňa otvára prístup k novým špecializovaným ambulantným službám. Unikátnym na Slovensku je otvorenie poradne komplexne zameranej na problematiku ženského duševného zdravia. Štyri špecializované ambulancie dnes slávnostne otvorili na I. Psychiatrickej klinike Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura (FNLP) na Triede SNP 1 v Košiciach. Záštitu nad nimi prevzala britská veľvyslankyňa na Slovensku Judith Macgregorová. Ako dnes v Košiciach pripomenula, v súčasnosti každý štvrtý občan Európskej únie, teda 25 percent populácie, má diagnostikovanú duševnú poruchu.    

Ako spresnila prednostka kliniky Eva Pálová, v Košiciach v sa minulom roku počet hospitalizácií oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 200. V pomere 2:1 prevažujú ženy. Alarmujúci je geometrický nárast duševných porúch u mladých ľudí vo veku 15 až 18 rokov. Podľa Pálovej je ich každý rok o zhruba 100 percent viac.

Nové špecializované ambulantné poradne budú otvorené každý deň okrem piatku od 13.30 do 17.00 hodiny. Pondelky sú určené pre ľudí, ktorí majú problém s alkoholom či inými drogami, v utorok s úzkostno-depresívnymi poruchami, v stredu je ambulancia venovaná problematike komplexného ženského zdravia a vo štvrtok starším a gerontopsychiatrickým pacientom. Pacienti alebo ich rodinní príslušníci sa môžu o nových službách v Košiciach informovať aj na telefónnom čísle 055/640 46 56.

Pálová zdôraznila, že vstup na psychiatrickú kliniku je priamy, necenzurovaný a nikto nepotrebuje odporúčanie obvodného lekára. Každý na Slovensku môže navštíviť psychiatra, ktorého si vyberie, a to kdekoľvek.

Ambulancia pre ženské duševné zdravie sa podľa Pálovej nebude venovať iba problémom týrania či zneužívania. Priestor bude aj pre čisto zdravotnícke problémy, napríklad premenštruálne poruchy mladých žien, klimakterické či preklimakterické problémy, krízové obdobia u tehotných žien či žien po pôrode. "Chceli by sme, aby v tejto oblasti bolo viac informácií, aby sa ženy vedeli dostať k odbornej pomoci v prípade, že ju potrebujú, a kde ju hľadať," dodala.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: