Cieľom Európskeho dňa prostaty je informovať verejnosť o jej ochoreniach

Cieľom Európskeho dňa prostaty, ktorý pripadá na 15. septembra, je informovať verejnosť o jej ochoreniach a potrebe včasnej diagnostiky. Pred dvoma rokmi tento deň vyhlásila Európska urologická spoločnosť.

"Pri tejto príležitosti apelujeme na mužov nad 50 rokov, aby si uvedomili potrebu preventívnych prehliadok, lebo môžu predísť nielen zdravotným ťažkostiach, ale aj trápeniu v rodine či na pracovisku. Močenie tri až štyri razy cez noc nie je normálne a vôbec nesúvisí so starnutím," vyhlásil dnes pred novinármi Ján Breza predseda Slovenskej urologickej spoločnosti pri Slovenskej lekárskej spoločnosti (SUS SLS).

Breza poukázal na to, že muži sa nemusia báť, pretože vyšetrenia sú bezbolestné a navyše presné. Na ich základe lekári stanovujú kvalitnú liečbu. Približne 80 percent ochorení prostaty u mužov starších ako 50 rokov predstavuje benígna hyperplázia prostaty (BHP). Ide o nezhubné zväčšenie prostaty, prejavuje sa častým a naliehavým nutkaním na močenie, zvlášť močenie v noci, prípadne inými poruchami močenia. Lekári v súčasnosti liečia približne dve tretiny pacientov s BHP farmakologicky. V roku 2005 v Európe evidovali okolo osem miliónov pacientov s BHP.

Karcinóm prostaty (KP) podľa Brezu je tretím najčastejším nádorom u mužov po náleze nádoru pľúc a konečníka. Tvorí okolo 11 percent všetkých nádorových ochorení u mužov v Európe. Slovensko patrí medzi krajiny so stredným rizikom vzniku KP, lebo sa ročne zaznamenáva 30 nových prípadov na 100 000 obyvateľov. Na toto ochorenie v SR zomiera 500 až 550 postihnutých mužov. Medzi krajiny s vysokým rizikom vzniku KP patria USA, Kanada, Švédsko, Austrália a Francúzsko.

K ďalším typom ochorení patrí prostatitída, ktorou chronicky trpí takmer 35 percent mužov nad 50 rokov. Ide o zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje bakteriálna infekcia, vysvetlil Breza.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: