Pôrod v pohode

Pôrod je jedným z najsilnejších zážitkov v živote ženy. Je preto veľmi dôležité, aby sa budúca mamička cítila čo najpríjemnejšie. Okrem masáže, hudby, sprchy, či pôrodu vo vode rodička ocení, ak je pri nej niekto blízky. Práve ľuďom, ktorí tvoria pôrodný tím a pomáhajú dieťatku na svet je venovaný tento článok. Či už ide o nastávajúceho otca, gynekológa, dulu /má na starosti hlavne pohodlie mamičky pri pôrode/ alebo pôrodnú asistentku, všetci sa väčšou alebo menšou mierou podieľajú na atmosfére, ktorá vládne na pôrodnej sále pri narodení dlho očakávaného bábätka. Nasledujúce informácie vám pomôžu zorientovať sa v poplatkoch v rôznych nemocniciach na Slovensku a tiež v tom, čo je úlohou duly.


Otec pri pôrode
Vo väčšine nemocníc na Slovensku je samozrejmosťou, že pri pôrode môžu byť aj otcovia. Okrem otcov už na Slovensku existuje možnosť výberu pôrodníka či pôrodnej asistentky. Súčasné poplatky za príbuzného pri pôrode sú rôzne. Napríklad v nemocnici v Banskej Bystrici je to zadarmo, avšak podmienkou je minimálne dvakrát účasť na predpôrodnej príprave. V Martine je to tisíc korún, v Trenčíne dvesto korún, v Ilave päťsto korún. Niektoré nemocnice podmieňujú prítomnosť blízkeho absolvovaním predpôrodného kurzu. Tieto konzultácie (psychoprofylaxia) trvajú približne hodinu a ak sa konajú v nemocnici, neplatí sa za ne. Účastníci dostanú všetky potrebné informácie o pôrode. Predpôrodné kurzy prebiehajú tiež v materských centrách alebo fitnescentrách. *Tam inštruktori poplatky vyberajú. Napríklad v Banskej Bystrici je to vo fitnescentre za dve hodiny 120 Sk, v Ružomberku stojí 10 lekcií 850 Sk a v Trenčíne v materskom centre 30 Sk za hodinu.

Dula
Niekedy však ockovia prepadnú panike z neznámeho a preto nechcú byť pri pôrode. Tu sa naskytá nová príležitosť pre takzvané duly. Sú to ženy- profesionálky, ktoré napomáhajú psychickej pohode rodiacich mamičiek. Na Slovensku bola v roku 2004 založená Slovenská organizácia OZ Slovenské duly. Dula sa snaží ponúknuť rodičke nepretržitú psychickú a fyzickú podporu a hľadá prostriedky, ako jej pôrod uľahčiť. Dodáva jej istotu, odvahu a drží ju za ruku. Ak je pri pôrode prítomný aj partner, jej starostlivosť sa sčasti zameria aj na neho. Vďaka vedeckým štúdiám sa zistilo, že prítomnosť duly pri pôrode na mamičku pôsobí pozitívne. Rodičky majú menej bolesti, pôrod trvá kratšie, ženy dojčia novorodenca dlhšie a ľahšie, viac si veria. Takisto bolo preukázané, že o päťdesiat percent klesá počet cisárskych rezov, o šesťdesiat percent klesajú požiadavky o epidurálnu anestéziu. O dvadsaťpäť percent sa tiež skracuje dĺžka prvej doby pôrodnej a o štyridsať percent sa menej používajú kliešte. Celkovo dula uľahčuje pôrod aj tým, že spolupracuje na príprave predpôrodného plánu, je prítomná počas celého pôrodu, tíši bolesť. Netreba však zabudnúť na popôrodnú starostlivosť. Tam je úlohou duly, aby mamičke pomohla zvládnuť novorodenecké obdobie dieťatka. Pomáha jej správne dojčiť a podporuje rodinu počas šestonedelia. Dula tiež odovzdáva skúsenosti v starostlivosti o bábätko. Nie každá žena si však môže dovoliť dulu z finančných dôvodov. Na druhej strane je pre väčšinu žien prítomnosť otca nenahraditeľná. Jedno i druhé sa navzájom nevylučujú.

Vlastný gynekológ – pôrodník
Novinkou v starostlivosti o rodičku je možnosť vybrať si vlastného gynekológa, pri ktorom chce mamička rodiť. V nemocnici v Martine sa za túto službu platí 5000 Sk, v Bratislave 7000 Sk, z čoho 2000 Sk ide nemocnici a 5000 Sk lekárovi, v Košiciach je to 5000 Sk, z čoho ide 3000 Sk lekárovi a 2000 Sk nemocnici. Od 1.8.2006 sa zmenila tiež vyhláška č. 364, podľa ktorej môže celý pôrod viesť i pôrodná asistentka bez pôrodníka, pokiaľ nenastane patologický priebeh pôrodu.

Na záver
Nech sa už rozhodnete akokoľvek a na pôrod dieťatka si zavoláte dulu alebo partnera /alebo oboch/, vedzte, že vás čaká to najkrajšie, ale i najzodpovednejšie obdobie vášho života. Príchod vášho špunta na svet je čarovný a je úlohou nás všetkých prispieť k pohodliu a zdraviu mamičky a dieťatka.

Viac o dulách sa dozviete na www.duly.sk.

Članok bol publikovany na najväčšom Slovenskom portáli pre rodičov na www.babetko.sk - www.rodinka.sk.

Autor článku: www.babetko.sk

Dátum zverejnenia: