Valentovič: Počet diabetikov stúpa nielen v SR, ale celosvetovo

Nárast ochorení na cukrovku nezaznamenáva len Slovensko, ale tento zlý trend je podľa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča celosvetový.

Práve s ním súvisia aktivity Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskej únie. V primárnej prevencii je to boj proti obezite a výzva na zmenu životného štýlu. Výsledky z nej však možno očakávať o 15 až 20 rokov, povedal Valentovič pri príležitosti Svetového dňa diabetu, ktorý pripadá na 14. novembra.

Rezort zdravotníctva môže ponúknuť dobrú liečbu, apelovať na ľudí prostredníctvom úradov verejného zdravotníctva, aby sa dosiahla zmena myslenia ľudí, ktorá by ich primäla k väčšej starostlivosti o seba. Dôvodom je fakt, že diabetes spôsobuje množstvo komplikácií, konštatoval Valentovič.      "Rezort musí participovať na primárnej prevencii a vytvárať čo možno najlepšie podmienky pre tých, ktorí žiaľ už toto ochorenie majú," zdôraznil Valentovič.  

Podľa odborníkov v súčasnosti je v SR evidovaných asi 300 000 diabetikov, pričom sa odhaduje, že ďalších asi 150 000 ľudí o svojom ochorení ani nevie. Kým v roku 1980 bolo v SR evidovaných 122 197 diabetikov, v roku 2001 ich už bolo viac ako 260 000. Nárast ochorenia v roku 2003 predstavoval 5,1 percenta, a tak sa evidovalo 281 900 diabetikov. Cukrovka druhého typu predstavuje viac ako 90 percent z celého počtu všetkých ochorení na diabetes.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: