Riaditeľ banskobystrickej nemocnice sa bude orientovať na intenzívnych pacientov

Orientácia na intenzívnych rizikových drahých pacientov a ich adekvátne zaplatenie za poskytnuté zdravotnícke výkony je prioritou nového riaditeľa banskobystrickej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (NsP) F. D. Roosevelta Jána Šulaja. Jedno z najväčších slovenských zdravotníckych zariadení sa prirodzene geograficky, personálne aj technicky stáva centrom zdravotníckych služieb v Banskobystrickom kraji.  

Náklady na výkony pre náročných pacientov sa dajú podľa Šulaja jednoznačne vykázať. Na niektorých rozpracovaných projektoch v tejto oblasti sám aj participoval. "Intenzívnej starostlivosti sa nemocnica prirodzene venuje. Nie je tendencia takýchto náročných pacientov v menších nemocniciach držať," uviedol Šulaj. Rooseveltka by sa podľa jeho odhadu mohla dostať zo straty do dvoch rokov. Personálne zmeny v jej manažmente nechystá, je treba doplniť iba chýbajúcich námestníkov. Zamestnáva 1850 ľudí, z toho asi 300 lekárov a 800 zdravotných sestier. V mnohých odboroch chýbajú lekári a podobná situácia bude podľa neho aj so zdravotnými sestrami v súvislosti so zmenami v školskom systéme. Skôr prichádza do úvahy reprofilácia existujúcich 1000 lôžok vzhľadom na potreby nemocnice a celého kraja.

Šulaj nahradil na poste doterajšieho riaditeľa Róberta Rusnáka, ktorý sa vzdal funkcie na vlastnú žiadosť kvôli pracovnej vyťaženosti. "Dostal som ponuku pracovať na vytvorení spondylochirurgického oddelenia zameraného na ochorenia chrbtice, z ktorého v budúcnosti bude možno aj klinika. Popri vykonávaní zodpovednej a náročnej funkcie riaditeľa som sa aktívne venoval aj odbornej praxi. Vykonal som niekoľko unikátnych operácií náhrad platničiek a iných častí chrbtice. Odborné poznatky z tejto oblasti veľmi rýchlo napredujú a ja som mal pocit, že nestíham," uviedol Rusnák.  

Dodal, že počas jeho takmer trojročného pôsobenia vo funkcii riaditeľa sa ekonomické výsledky FNsP zlepšili. Odčlenili sa viaceré pracoviská a napriek tomu sa zvýšil objem financií od zdravotných poisťovní. Kým v marci 200 vykazovala priemernú mesačnú stratu 45 miliónov korún, dnes je to menej ako 20 miliónov. Eviduje dlhy približne 560 miliónov korún vrátane od firiem, ktoré sa neoddlžili prostredníctvom Veriteľa a exekúcií zaplatených po ochrannej lehote. Existujúce exekúcie v zmysle zákona pozastavili.  

Doterajšieho 45-ročného námestníka pre lekársko-preventívnu starostlivosť, ktorým sa stal v auguste tohto roku, vymenoval minister zdravotníctva do funkcie riaditeľa do konkurzu v máji 2007. Neurochirurg Šulaj, brat generálneho riaditeľa Daňového úradu SR v Banskej Bystrici pracuje v banskobystrickej nemocnici dlhé roky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: