Čínska provincia pokutuje hotely a bary bez kondómov

V rámci boja proti šíreniu AIDS začala čínska provincia Če-ťiang udeľovať pokuty hotelom a barom, ktoré pre zákazníkov nezabezpečujú kondómy. Informovali o tom dnes čínske médiá.

Ekonomicky rýchlo rastúca východná provincia, v ktorej do konca minulého roka zaznamenali 1859 prípadov nákazy vírusom HIV, začala predpisy týkajúce sa prezervatívov uplatňovať vo štvrtok, uviedli noviny Beijing News.

"Kondómy alebo automaty na kondómy musia byť umiestnené v hoteloch, baroch a na určených verejných miestach, inak vedúci dostanú pokutu 5000 jüanov (17.000 Sk)," píše sa v správe.

Čínska vláda v minulosti stigmatizovala AIDS ako chorobu úpadkového kapitalistického Západu - problém homosexuálov, prostitútok a narkomanov. Nič z toho v najľudnatejšej krajine sveta oficiálne neexistovalo.

Čína tento problém s oneskorením začala riešiť, odborníci varovali, že vírus HIV sa šíri medzi celkovú populáciu. Prekážkami v boji proti AIDS však podľa nich stále sú nedostatok sexuálnej výchovy a neochota rozprávať sa o sexe.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: