Zentiva vlani zvýšila čistý zisk o 17,3 % a mierne prekonala očakávania trhu

Zentiva vlani zvýšila čistý zisk o 17,3 % a mierne prekonala očakávania trhu
Zdroj: bigstockphoto.com

Česká farmaceutická spoločnosť Zentiva vlani zvýšila svoj čistý zisk o 17,3 % a mierne prekonala očakávania trhu. Zentiva navyše oznámila, že kupuje tureckého výrobcu generík Eczacibasi Generic Pharmaceuticals (EGP). Bude to jej doteraz najväčšia akvizícia.

Zentiva, ktorá je jednou z najväčších stredoeurópskych farmaceutických firiem, vlani dosiahla čistý zisk vo výške 2,2 miliardy CZK, v prepočte 2,7 miliardy SKK. Analytici, medzi ktorými uskutočnila prieskum agentúra Reuters, v priemere prognózovali čistý zisk na úrovni 2,15 miliardy CZK. Tržby vyskočili o 18,3 % na 14 miliárd CZK, pričom ich rastu pomohla akvizícia rumunskej spoločnosti Sicomed.

Český výrobca liečiv, v ktorom 25 % vlastní francúzska spoločnosť Sanofi-Aventis, tiež oznámil, že kupuje 75-% podiel v tureckej firme EGP od EIS Eczacibasi Ilac Sanayi za 460 miliónov EUR v hotovosti, čo je v prepočte 15,8 miliardy SKK. Tento krok je súčasťou expanzívnej stratégie spoločnosti.

Zentiva si na financovanie kúpy EGP zoberie päťročný úver. Spoločnosť bude mať na zvyšný 25-% podiel, ktorý si ponechá firma Eczacibasi Ilac, predkupné právo.

V tomto roku Zentiva očakáva rast tržieb mierne nad 10 %.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 CZK = 1,219 SKK; 1 EUR = 34,338 SKK)

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: