Zdravotnícke pomôcky za jeden milión skončili v Detskej nemocnici v Košiciach

Zdravotnícke pomôcky za jeden milión skončili v Detskej nemocnici v Košiciach
Zdroj: bigstockphoto.com

Zdravotnícky materiál a vybavenie v hodnote milióna korún dnes na 1. kliniku detí a dorastu LF UPJŠ a Detskej fakultnej nemocnici na Triede SNP v Košiciach priviezol kamión z Nemecka. Netradičnú formu pomoci slovenskému zdravotníctvu iniciovalo košické občianske združenie FEMAN.

Pomoc je realizovaná cez projekt OSTEUROPA HILFE, na ktorom už päť rokov spolupracuje OZ FEMAN a nemecká spoločnosť GAB z Göttingenu. Materiál pochádza z nemeckých nemocníc, ktoré tiež prechádzajú transformáciou a redukujú počet lôžok.

Dovezený materiál je takmer nový, napr. hydraulické polohovateľné postele, invalidné a ortopedické vozíky, zdravotnícky materiál, ošatenie pre zdravotné sestry či záchranárske lôžka pre celkovú fixáciu tela. Časť zdravotníckeho materiálu skončí aj na transfúznom oddelení v Košiciach.

Pre OZ FEMAN ide v poradí o desiaty transport zdravotníckeho materiálu v priebehu piatich rokov. Na začiatku iniciatívy cezhraničnej pomoci bola negatívna skúsenosť riaditeľa OZ FEMAN a mestského poslanca Eduarda Buraša. "Počas hospitalizácie môjho syna v nemocnici som nebol spokojný s materiálnym vybavením oddelenia, čo ma podnietilo zorganizovať dovoz materiálu z Nemecka," prezradil Buraš, ktorý neváhal minulý týždeň stráviť 36 hodín cestovaním v aute, aby mohol byť osobne v Nemecku pri nakladaní zdravotníckeho materiálu.

OZ FEMAN už takto pomohlo Domovu sociálnych služieb v Ždani, Resocializačnému zaradeniu pre mladistvých v Košiciach na Bankove, Dojčenskému ústavu v lokalite Červený breh, a Domovu dôchodcov na Garbiarskej ulici v Košiciach.

Dovoz zdravotníckeho materiálu finančne podporil košický dopravca a pomoc prisľúbilo aj mesto Košice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: