Japonsko zakáže dovoz holandskej hydiny očkovanej proti vtáčej chrípke

Japonsko zakáže dovoz holandskej hydiny, ak Holandsko začne s plánovanou preventívnou vakcináciou svojich chovov proti vtáčej chrípke.

Informovalo o tom dnes holandské ministerstvo pôdohospodárstva. Plán Japonska potvrdzuje obavy holandských farmárov z obchodných obmedzení zo strany krajín, ktoré kvôli zdravotným rizikám odmietajú dovážať mäso z očkovaných zvierat.

"Hlavný japonský veterinár nás požiadal o vysvetlenie, či očkujeme hydinu drobnochovateľov alebo hydinu určenú na komerčné účely," uviedol hovorca holandského ministerstva Benno Briggink.

Podľa neho Japonsko dovoz holandskej hydiny zatiaľ nezakázalo, oznámilo však, že tak urobí v prípade začatia vakcinácie komerčnej hydiny. Briggink dodal, že o vysvetlenie plánov vakcinácie požiadalo holandské úrady aj Švajčiarsko.

Holandsko je jedným z najväčších vývozcov hydiny na svete. Vakcinácia by sa mala týkať jedného až troch miliónov kusov hydiny drobnochovateľov a asi piatich miliónov kusov hydiny chovanej na komerčné účely. Holandskí farmári už pohrozili, že vakcináciu odmietnu, ak kvôli nej nebudú môcť svoju hydinu vyvážať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: