Od mája nebude v Trnave zubná pohotovosť

Mesto Trnava a jej okolie bude od 1. mája bez zubnej pohotovosti. Fakultná nemocnica zatvára ambulanciu, ktorá poskytovala služby počas víkendov a sviatkov pacientom so stomatologickými problémami z Trnavy a širokého okolia. Dôvodom je nevyhovujúci stav ambulancie, ktorá nespĺňa požadované hygienické a technické štandardy.

Fakultná nemocnica zatiaľ neplánuje riešiť problém vybudovaním a otvorením novej ambulancie. Podľa vyjadrenia riaditeľa Martina Tabačeka nedisponuje potrebnými finančnými prostriedkami.

Aj zdravotné poisťovne už rozviazali so zmluvnými stomatológmi dohody o vykonávaní služieb na pohotovosti. "Za danej situácie, keď sme nemohli ošetriť pacientov na požadovanej úrovni, nám nezostáva nič iné, ako so zrušením pohotovosti súhlasiť," povedal TASR prezident Regionálnej Komory zubných lekárov (RKZL) Alexander Bednárik.

Komora má za sebou rokovania s riaditeľom nemocnice, na ktorých hovorili aj o hľadaní možných zdrojov financovania pohotovosti mimo rozpočtu zdravotníckeho zariadenia. "Pôjdeme na skusy ku kolegom do Nitry, tým sa to prednedávnom podarilo," uviedol Bednárik. Lekári majú predstavu moderne zariadenej ambulancie v areáli nemocnice, aby mohli v prípade potreby spolupracovať napríklad s chirurgom. Doteraz fungujúca ambulancia bola v objekte Mestskej polikliniky, kde majú sídlo aj ostatní všeobecní, odborní i zubní lekári. 

Bednárik konštatoval, že Trnava je jediným krajom v rámci bývalého Československa, kde fakultná nemocnica nemá vlastné stomatologické oddelenie vôbec. Zubná pohotovosť už dlhšie nefunguje v okresných mestách Senica, Skalica, Piešťany, Hlohovec ani Galanta. V Dunajskej Strede ju poskytuje súkromná firma. Bednárik pripomenul poznatky službukonajúcich stomatológov, podľa ktorých pohotovosť v prevažnej miere využívajú pacienti, ktorí zanedbávajú pravidelné návštevy svojich zubárov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: