Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na možný výskyt nebezpečného vlasového krému a kozmetických výrobkov na starostlivosť o nechty.  

V dvojzložkovom vlasovom kréme pre mužov proti vypadávaniu vlasov PRÓCEDE® bolo zistené množstvo 13,2 percenta kyseliny tioglykolovej. Ide o látku, ktorá môže spôsobiť poškodenie pokožky hlavy a stratu vlasov. Krajinou pôvodu krému sú Spojené štáty americké, dovozcom je spoločnosť Telestore.

Úrad verejného zdravotníctva tiež upozorňuje na kozmetické výrobky na starostlivosť o nechty, úpravu nechtov značky O.P.I Original Nail ENVY Strengthener, O.P.I Dry & Brittle Nail ENVY Strengthener, O.P.I Nail ENVY Strengthener Start to Finish. V uvedených kozmetických výrobkoch bola totiž zistená prítomnosť dibutylftalátu, čo je látka, ktorá môže spôsobiť poškodenie nenarodeného dieťaťa alebo môže poškodiť plodnosť. Výrobcom kozmetických výrobkov sú Spojené štátny americké, dovozca T&O International, bm DAY SPA, Rautatienkatu 16, 15110 Lahti, Fínsko.

Vzhľadom na voľný pohyb tovaru v členských štátoch Európskej únie je možné, že sa uvedené kozmetické výrobky vyskytujú aj na trhu v Slovenskej republike. Úrad verejného zdravotníctva odporúča spotrebiteľom, ktorí si zakúpili tieto výrobky, aby ich ďalej nepoužívali.

ÚVZ SR získal informácie zo systému RAPEX, ktorý upozorňuje na výskyt nebezpečných nepotravinových výrobkov na území Európskej únie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: