Väčšina zdravotníckych výkonov sa týka akútnej starostlivosti

Až 75 percent zdravotníckych výkonov týkajúcich sa liečby ľudí má charakter akútnej starostlivosti a iba zvyšok je plánovaný. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol predseda predstavenstva zdravotnej poisťovne Union Tibor Bôrik.

"Cestou prevencie a včasnej diagnostiky by sme dokázali skôr odhaliť, v čom je problém a vedeli by sme presnejšie naplánovať liečbu. Navyše úspech a výsledok takejto liečby je ďaleko väčší, ako keď ide o akútnu starostlivosť," zdôraznil Bôrik. Podľa neho je dôležité zvýšiť povedomie ľudí o nutnosti preventívnych prehliadok.  "Treba viac presadzovať filozofiu prevencie. Vieme, že to nepôjde naraz a rýchlo, ale jednoducho musíme s tým začať."

Podľa vedúcej odboru programov zdravia Eleny Marušákovej najdôležitejšou je včasná zdravotná starostlivosť (ZS). "Vo všeobecnosti platí, že ZS, ktorá je poskytnutá neskôr, býva pre pacienta záťažová." Okrem psychického stresu je taktiež drahšia a k zdravotnému ochoreniu sa môžu pridružiť aj iné ochorenia.

Marušáková tiež pripomenula, že jednodňová ambulantná starostlivosť je vo svete číslom jeden. Kým v USA až 85 percent chirurgických zákrokov sa vykonáva týmto spôsobom, vo Veľkej Británii je to 60 percent a na Slovensku iba 3 percentá.

Slovensko zaostáva podľa Marušákovej za ostatnými štátmi EÚ aj v očkovaní proti chrípke. Z oficiálnych údajov vyplýva, že v členských krajinách sa dalo zaočkovať okolo 30 percent populácie, u nás je to iba 11,4 percenta obyvateľov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: