Na kongrese gynekológov a pôrodníkov v Poprade sa stretlo vyše tisíc odborníkov

Prijatím záverov sa dnes skončil v Poprade trojdňový XIV. kongres Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti s medzinárodnou účasťou.

"Išlo o najväčšie odborné podujatie v odbore gynekológie a pôrodníctva v tomto roku. Na kongrese sa zúčastnilo vyše 1100 odborníkov zo Slovenska, Holandska, Maďarska a Nemecka," uviedol pre TASR prezident kongresu Július Adamkovič. Pripomenul, že novinkou bola účasť pôrodných asistentiek na kongrese. "Išlo o pilotný projekt. Praktické skúsenosti prezentovali pôrodníci z Holandska, kde 65 percent pôrodov prebieha v domácich podmienkach." Dodal, že pôrodná asistentka môže kontaktovať v prípade potreby lekára, prípadne odborné nemocničné zariadenie.

Praktické skúsenosti z Holandska sa stretli s pozitívnym ohlasom slovenských pôrodných asistentiek. "Na kongrese pod Tatrami sa zúčastnilo vyše 120 pôrodných asistentiek," konštatoval primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia NsP v Poprade J. Adamkovič. Organizátori venovali kongres zakladateľovi a nestorovi gynekológie a pôrodníctva pod Tatrami MUDr. Ladislavovi Topolskému pri príležitosti nedožitých 80. narodenín. Účastníci si tiež pripomenuli 126. výročie narodenia prvého rektora Univerzity Komenského v Bratislave prof. Michala Šeligu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: