Homeopatia – liečba bežných ochorení

Homeopatka MUDr. Danuša Siveková odpovedá na otázky o vhodnosti liečby bežných ochorení homeopatiou, postupoch pri užívaní homeopatík a odporúča konkrétne homeopatické lieky vrátane dávkovania podľa jednotlivých ochorení.

Odporúčate liečbu bežných ochorení (chrípka, nádcha, angína, kašeľ, horúčka) homeopatiou?
Áno, ale treba zvážiť, či je zvolený ozaj najvhodnejší homeopatický liek v tom ktorom prípade. Odporúčam poradu s lekárom.

V čom sa odlišuje liečba bežných ochorení homeopatiou a klasickou medicínou?
Liečba je odlišná už v princípoch.

Aký je postup pri liečbe bežných ochorení homeopatiou?
Podobný ako pri liečbe chronických ochorení. Rozdiel je snáď pri akútnych stavoch, či epidemických ochoreniach, kedy sú prejavy výraznejšie, čo uľahčuje výber správneho lieku.

Je pri liečbe bežných ochorení homeopatiou nevyhnutná návšteva homeopata alebo sa môžem liečiť aj sám podľa konkrétneho ochorenia?
Mnohí si pomáhajú voľbou liekov podľa literatúry, ale je príliš veľa neúspechov takejto voľby. V prípade, že homeopat pozná zdravotný stav pacienta, tak liečba prebieha úspešnejšie a bez zbytočných komplikácií.

Môžete povedať, ktoré konkrétne homeopatiká sa používajú na ktoré ochorenia?
Homeopatia nepoužíva lieky na diagnózy. Ale pozná lieky, ktoré vyliečili diagnostikované ochorenie.

Aké je dávkovanie homeopatík pri týchto ochoreniach a aké sú pravidlá pri ich užívaní?
Ak myslíte na osvedčené indikácie, podľa niekoľkých málo príznakov, tak sa najčastejšie používajú nižšie potencie (dynamické riedenia), napr. D 4, 5 CH v opakovaných dávkach.

V akom štádiu ochorenia treba homeopatiká nasadiť a kedy prestať s užívaním?
Ako pri každej liečbe je výhodné začať s liečením čo najskôr. Užívanie sa odvíja od reakcie u samotného pacienta. Liek opakujeme znovu podľa intervalu návratu príznakov. Pri správnej ceste sa interval postupne zväčšuje.

Čo treba ďalej robiť počas liečby bežných ochorení homeopatikami?
Odporúčam riadiť sa zdravým rozumom. Napr. pacient s horúčkou má piť viac tekutín a svoje ochorenie liečiť na lôžku.

Je možné homeopatikom zbaviť telo aj baktérií, ktoré sa inak musia liečiť antibiotikami?
Homeopatia podporuje vlastné obranné mechanizmy a pokiaľ tieto nie sú vyčerpané, tak sa organizmus vie zbaviť aj baktérií.

Ako rýchlo dokáže homeopatikum zareagovať na nádchu v porovnaní s výrobkami s obsahom paracetamolu, ktoré poskytnú človeku úľavu takmer okamžite?
Je rozdiel medzi vyliečením a prechodnou úľavou. Homeopati nemajú snahu potláčať výtoky, ktorými sa telo zbavuje napr. choroboplodných zárodkov. Rýchlosť návratu zdravia je veľmi individuálna.

Niektorí ľudia sa zaujímajú o homeopatiu len na úrovni jednej dvoch prečítaných kníh, niektorí viac. Do akej miery je vhodná samoliečba doma pomocou homeopatík a kedy je už potrebné navštíviť lekára?
Vždy ide o zváženie závažnosti priebehu ochorenia a celkového stavu pacienta. Viróza pri prechladnutí trvá 5 – 10 dní a často s dlhšie trvajúcou únavou počas rekonvalescencie. Dokonca s možnými komplikáciami. Pomocou homeopatie sa evidentne skracujú obidve obdobia a bez skomplikovania prípadnými neskoršími následkami.

Homeopatiká - Lieky prvej pomoci

Aconitum napellus 15 -30 CH, D30: následok prefúkania studeným, horúcim vetrom; preľaknutia; príznaky sú náhle, obyčajne v neskorých nočných hodinách (22-24 hod); nepokoj, zimnica, pocit horúcej tváre, príp. studené končatiny, bez potenia. Vhodný pri náhlom stave úzkosti, paniky, strachu (angina pectoris). Podať 1- 3x po 1 globuli (kvapke) v 15 min. intervale.
Apis mellifica 15CH, D 30: pri ružovom opuchu s pichavými pocitmi, zlepšenými priložením studeného obkladu (po poštípaní, pri počínajúcom zápale); opakované dávky v 10-15 min. intervale – do zmiernenia príznakov.
Arnica montana CH 9, D 12: následky prílišnej námahy; poranenie spojené s porušením ciev (modrina, krvácanie...), pooperačné stavy. Denne 1-2x.
Arsenicum album 30 CH, D 30: vodnaté hnačky, príp. s prímesou krvi, kŕče v bruchu, strach, nepokoj, triaška, ev. aj horúčka. Chuť na dúšky studenej vody. ( dôležitý pri salmonelóze); jednorázovo: v intervale 15 min. opakovať ešte 2x.
Aviare 9 CH: bolesti uší, vhodnejšie u opakovaných zápalov. 2x denne do ústupu príznakov
Belladonna 9 CH, D 12: horúčka so studenými končatinami, červeň v lícach, nepokoj, striedavé potenie, možná bolesť v hrdle, viac vpravo. 1-2x D.
Berberis vulgaris 5CH, D 6: kolikovité bolesti, najčastejšie pri podráždení močových ciest.
Bryonia alba 15 CH, D12: bolesti zhoršené najmenším pohybom – kĺby, kašeľ.. 1-2x/D
Cantharis 5CH, D 6: následky popálenia – slnkom, ohňom, medúzou. Pálenie pri močení. Užívať spočiatku v krátkych intervaloch, neskôr 3-4x /D
Dulacamara 9CH, D 12: následok premočenia, zmoknutia – prechladnutie, bolesti zhybov...1-2x/D
Euphrasia 5 CH, D 6: bolesti očí, slzenie, následok poranenia, operácie, pri alergii. 3x/D.
Gelsemium 15 CH, D 12: bolesti hlavy, neschopnosť vstať, horúca tvár, neprítomný smäd. Vhodný pri horúčkach, alebo úzkosti pred dôležitou udalosťou (tréma). 1-2x/D
Hepar sulfuris (calcareum) 15 CH, D 12: hnisanie, príp. s horúčkou, precitlivenie na bolesť. 1-2x/D
Chamomilla vulgaris 15 CH, D 30: bolesti s podráždením, nepokojom, u dieťatka zmiernené nosením na rukách. 1x/D
Chininum arsenicosum, alebo sulfuricum D 12: „africké“ hnačky spojené s ďalšími príznakmi infekcie tráviaceho traktu (horúčka, slabosť, únava, bolesti...). 1-2x/deň, spočiatku aj po hodine.
China rubra 5 CH, D6: následky strát biologicky dôležitých tekutín –veľké potenie, hnačky, krvácanie..., nafúknutie brucha, únava, veľký smäd. 3-4x/D
Ipeca 5 CH: kašeľ, pripadne s nevoľnosťou. 3-4x/D
Ledum palustre D 6, 5CH : po poštípaní hmyzom opakovať globulu pri pocite svrbenia; Opakovať počiatku častejšie, neskôr podľa potreby, obyčajne 3x/D.
Okoubaka D 6: príznaky otravy jedlom, infekciou v oblasti tráviaceho traktu s hnačkou, prípad. Horúčkou a zvracaním. Podať 2-3 x, 3-5 glob./Deň.
Phosphorus 30 CH, D 30: väčšie krvácanie z malej rany, krvácanie z nosa. Jednorázovo.
Rhus toxicodendron 15 CH, D 12: herpes, viróza, kiahne, následky prechladnutia po spotení. Zhoršenie na začiatku pohybu. 1-2x/D.
Ruta graveolens 5 CH, D 6: bolesť očí po námahe, zvlášť umelom osvetlení, podvrtnutie členka. 2- 3x/D.
Urtica urens 5 CH, D6: podobne ako Cantaris, len zmiernenie pálivých pocitov nastáva po priložení teplého obkladu. Podať opakovane do ústupu príznakov popálenia 3x/D
Thuja 15 CH, D 30: pomoc pri prejavoch následkov po očkovaní. Jednorázovo.

Homeopatické zložené lieky (tabletky, kvapky, čapíky, masti)

Vertigo-Heel alebo Cocculine sú určené na riešenie nevoľnosti počas prepravy, kinotóz.
Homeovox – prvá pomoc pri zápale hrdla, laryngitíde, zachrípnutí
Gastrocynesine – prvá pomoci pri bolestiach žalúdka, žalúdočnej nevoľnosti.
Gripp-Hell, Paragrippe – pri viróze, chrípke.
Traumeel-Heel – všetky druhy poranení, stavy po operácii.
Osteocynesine- osteoporóza, lepšie hojenie zlomenín.
Avenoc - hemoroidy

Rozhovor za Zzz.sk pripravil Michal Král.

Autor článku: MUDr. Danuša Siveková

Dátum zverejnenia: