V liečbe chrípky môže výrazne pomôcť voľne dostupná homeopatia

Na liečbu chrípky a chrípkových stavov je okrem klasického postupu vhodná aj homeopatia. Na zhoršenie zdravotného stavu pôsobí nielen preventívne, ale prípadné komplikácie vie aj liečiť.

"Keď sa od prvých príznakov nasadia voľne dostupné homeopatiká, liečba trvá jeden až tri dni. Platí tu však zásada: čím skôr sa začne pacient liečiť, tým jednoduchšie a skôr sa vylieči," povedala odborníčka z oblasti homeopatie Jana Mrázová. Homeopatické prípravky, ktoré sa používajú na liečbu chrípkových stavov, podporujú podľa nej obranyschopnosť organizmu, ako aj to, aby sa organizmus rýchlejšie zbavil ochorenia. Podľa Mrázovej je ich výhodou aj to, že pôsobia proti bežným vírusovým infekciám, ktoré sa na jeseň a v zime vyskytujú oveľa častejšie. Podstatné je podľa nej aj to, že nijako neovplyvňujú užívanie iných liekov.

"Správne vybraté homeopatické lieky pôsobia rýchlo, bezpečne, bez nežiaducich účinkov a sú vhodné pre všetkých - deti aj dospelých, vrátane tehotných žien," spresnila Mrázová. Imunologička Dana Ulahelová z Nemocnice s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom však dôraz kladie na zvyšovanie imunity. "Najvyhovujúcejšie je predchádzať chrípke, čiže urobiť prevenciu. Tá spočíva nielen v životospráve, ale hlavne v očkovaní. Na jeho základe si organizmus sám vytvorí obranné protilátky," vysvetlila. V prípade, že sa človek proti chrípke nezaočkuje a ochorenie ho postihne, liečba je zameraná čisto na prejavy chrípky. Čiže podávajú sa lieky na vypotenie, proti hlienom a podobne.
      "Antivírusová liečba vo forme tabletiek existuje, ale je veľmi drahá a neodporúča sa vzhľadom na vedľajšie účinky. Je určená len pre závažné stavy," uviedla Ulahelová. Ako špecifickú liečbu pre bežnú populáciu ju však neodporúča.

Jana Mrázová však nevylučuje ani kombináciu klasickej a homeopatickej liečby. Naopak, ak pacient musí užívať napríklad aj antibiotiká proti zápalu pľúc a priedušiek, homeopatiká sa môžu pridať ako doplnková liečba. Farmaceutka Lenka Hrčová z lekárne Sanus v Novom Meste nad Váhom prezradila, že záujem o homeopatiu zo strany pacientov síce je, ale veľký nárast oproti minulým rokom neregistrujú. "Možno je to slabou informovanosťou, reklamou v médiách, alebo informáciami u lekára. Len sporadicky sa stane, že praktický lekár k liekom na recept odporučí aj homeopatiu," povedala. 

Niektorí pacienti však podľa nej majú pri určitých ochoreniach záujem len o homeopatiu, preto sa prídu poradiť, či na ich problém existuje aj takáto liečba. Špecifickou skupinou sú podľa farmaceutky Lenky Hrčovej tehotné a dojčiace ženy, keď sa väčšina liekov neodporúča. Vtedy je jedinou možnosťou práve homeopatia. "Najväčší záujem o túto formu liečby je zo strany mladých ľudí, predovšetkým žien," uzavrela Hrčová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: