ČR: Poslanci odsunuli hlasovanie o zákaze fajčenia

Českí poslanci dnes nerozhodli o tom, či v rámci novely tzv. protifajčiarskeho zákona zakážu alebo aspoň obmedzia fajčenie v reštauráciách. Pred kľúčovým hlasovaním schválili návrh, ktorým novelu vrátili do druhého čítania. 

Tento krok zdôvodnili poslanci nejasnosťami v návrhu, ktorý poznamenali opakované opravy. Vrátenie novely do druhého čítania znamená, že k predlohe sa poslanci vrátia v apríli alebo v máji. Boj proti fajčeniu v českých reštauráciách, podľa vzoru Talianska, Francúzska, Švédska a ďalších krajín Európy a aj amerického kontinentu, prebieha v Poslaneckej snemovni naprieč politickým spektrom. Proti obmedzovaniu fajčiarov sú niektorí poslanci, ale aj autori petície, ktorú podpísalo vyše 90.000 Čechov.

„Nemyslíme si, že zákazom fajčenia sa náš život stane radostnejším a šťastnejším,“ apelujú signatári petície a argumentujú obavou z obmedzenia svojej slobody. Zákaz fajčenia v českých reštauráciách by mal podľa návrhu začať platiť od 1. januára 2009. Podľa poslanca koaličnej ODS a lekára Borisa Šťastného je zákaz fajčenia žiaducim a logickým krokom. Poslanec predpokladá, že úplný celoeurópsky zákaz fajčenia je iba otázkou troch až piatich rokov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: