Vietnam: Zdravotníci varujú pred chorobou rúk, nôh a úst

Vietnam požiadal zdravotníckych odborníkov na celom svete, aby monitorovali výskyt infekčného ochorenia, ktoré si v krajine tento rok vyžiadalo už 12 detských obetí. Informoval o tom dnes Nguyen Huy Nga, riaditeľ odboru preventívnej medicíny z vietnamského ministerstva zdravotníctva.

Vietnam doteraz zaznamenal približne 2800 prípadov choroby rúk, nôh a úst, bežného detského ochorenia, ktoré obvykle sprevádzajú len príznaky ako horúčka a kožná vyrážka. Nga neuviedol počet prípadov ochorenia z minulých rokov. Približne 400 prípadov zapríčinil pravdepodobne enterovírus 71 alebo EV 71, ktorý môže viesť k závažnejšej forme choroby rúk, nôh a úst, končiacej až paralýzou, opuchom mozgu alebo smrťou. Vírus tento rok mimoriadne zasiahol susednú Čínu, ktorá zaznamenala až 25.000 prípadov ochorenia a 43 obetí medzi deťmi. Vietnamské štátne médiá citovali vyhlásenie štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Trinha Quana Huana, že situácia sa komplikuje a vírus sa šíri na severe krajiny.

Ochorenie obvykle sprevádza výsev vredov v ústach a kožná vyrážka na rukách a nohách postihnutého. Keďže väčšinou postihuje deti a ľahko sa šíri, ministerstvo nariadilo najmenej na dva týždne uzavrieť všetky predškolské zariadenia, v ktorých sa vyskytli minimálne dva prípady nákazy, informovala agentúra Associated Press.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: