Nebezpečné kozmetické výrobky sa môžu nachádzať aj na slovenskom trhu

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky v Európskej únii, ktoré sa môžu vyskytovať aj na slovenskom trhu. Kontrolné orgány v Írsku, Nemecku, vo Veľkej Británii, na Cypre ich nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky).

Po analýze bolo zistené, že výrobok Medicated Fade Creme with Sunscreen, značky Clear Essence z USA obsahuje 1,9 percenta hydrochinónu, hoci štítok na výrobku udáva dve percentá hydrochinónu. Spomínanú látku tiež obsahuje Tone Repair – dark spot remover (odstraňovač tmavých škvŕn), značky High Time/Bump Stopper z USA. Hydrochinón sa môže používať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Produkt môže spôsobiť kožné alergie.

V kréme Molke Sonnenschutzmilch mit Karottenöl, SF 20 (Molke lotion na opaľovanie s karotkovým olejom), značky Schönegger z krajiny pôvodu Rakúsko bola zistená prítomnosť fakultatívne patogénnych organizmov. Prítomnosť patogénnych organizmov môže spôsobiť zápal kože, slizníc a ucha.

Ako ďalej TASR informovala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Šramková, Kid's gel (Strawberry flavour), značky Denta-Kleen z Číny predstavuje nebezpečenstvo otravy, pretože obsahuje toxické organické rozpúšťadlo, ktoré sa používa ako nemrznúca zmes. Po požití môže spôsobiť zvracanie, závrate, zlyhanie obličiek, problémy s dýchaním, kŕče a dokonca kómu. Pri dlhodobej expozícii predstavuje riziko najmä pre deti a spotrebiteľov chorých na obličky alebo pečeň.

Úrad preto spotrebiteľom odporúča, aby výrobky občania nekupovali a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: