Optimizmus a zdravý životný štýl sú kľúčom k dlhovekosti

Optimizmus, vyvážená strava a pravidelný denný režim sú kľúčom k zdravému a dlhému životu, zistili vedci, ktorých viaceré štúdie analyzuje nemecký magazín pre ženy Für Sie.

Genetické faktory sa u svetovej populácie podieľajú na dlhovekosti len 25 percentami, zvyšok závisí od životného štýlu, píše časopis. K predĺženiu života významne prispievajú faktory ako denný režim, pravidelný pracovný čas a čas ukladania sa na spánok, zistili vedci.

Tento výsledok vyplýva z výskumu profesora Marca Luya z univerzity v nemeckom Rostocku, ktorý skúmal návyky mníchov a mníšok. Zistil, že ľudia žijúci rehoľným životom sa dožívajú vyššieho veku než priemerná populácia. Luy to pripisuje skutočnosti, že mnísi nie sú vystavení tak vysokému stresu, práci v rozpore s telesným biorytmom a tlaku každodenného života. Stres je jednou z hlavných príčin cievnych chorôb, pripomína magazín.

Ako ukázala ďalšia štúdia, v rámci ktorej skúmali 1000 starších občanov v Holandsku, dlhšie žijú aj optimistickí ľudia. Pozitívny pohľad na život umožňuje ľahšie zvládanie problémov a kvalitatívne vyššie napĺňanie vlastného života. Naopak ľudia s negatívnym postojom k životu sú často náchylní k chorobám, ukázala štúdia.

Správna životospráva a zdravá výživa sa zasa uvádza ako dôvod dlhovekosti na japonskom ostrove Okinawa, kde žije najvyšší počet ľudí starších než 90 rokov. Ich strava pozostáva najmä z rýb a sójových výrobkov a ich denný príjem kalórií je až o tretinu nižší než je odporúčaná dávka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: