Bolí Vás päta?

Bolí Vás päta?
Zdroj: bigstockphoto.com

Najčastejšou príčinou bolesti päty je plantárna fascitída. Takto sa označuje chronický zápal v oblasti plantárnej fascie - väzivového pruhu na spodine nohy, ktorý spája pätovú kosť s kĺbmi prstov nohy. Príčinou vzniku bolestí je jej nadmerné preťažovanie, namáhanie, trvajúce dlhšie obdobie, čím vznikajú v nej časom drobné trhlinky priečne alebo pozdĺžne lokalizované v smere vlákien fascie, ako i v mieste jej úponu na pätovú kosť. Tak vzniká zápal, sprevádzaný ostrou bolesťou, ktorý môže byť spojený aj s rastom pätovej kosti ako i neskôr  vznikom pätovej ostrohy.

Príznaky bolesti päty

Typické príznaky sú pocit ostrej, pichavej bolesti a napätia v päte alebo v klenbe nohy hneď ráno po  postavení z postele, po prvých krokoch, počas dňa sa príznaky môžu zmierniť, minimalizovať, lebo fascia je postupne rozťahovaná, zaťažovaná a napínaná, ale často sa opakuju neskôr popoludní alebo v noci. Vznikajú aj po dlhšom sedení, odpočinku a následnom postavení a chôdzi. Vznikajú preto, lebo plantárna fascia je náhle zaťažená a nie postupne napínaná a predlžovaná. Typickým príznakom vyvolania bolesti v päte a plantárnej fascitídy je aj pritiahnutie prstov nahor smerom k predkoleniu.

Príčiny bolesti päty spôsobuju nasledovné faktory:

  1. biomechanické faktory - vysoká klenba nohy, ploché nohy, ochorenia Achilovej šlachy, obmedzenie flexibility, ohybnosti a pružnosti svalov lýtka
  2. opakovaná činnosť - chôdza, beh, skákanie na tvrdom alebo príliš mäkkom povrchu, dlhodobé státie
  3. faktory zhoršujúce ochorenie - obezita, nosenie alebo prenášanie ťažkých predmetov, nosenie nevhodnej obuvi

Konzervatívna liečba

Zahŕňa fyzické šetrenie, odpočinok, lokálnu aplikácia ľadu, podporu klenby nohy, špeciálne upravené ortézy, nočné dlahy, medikamentóznu liečbu nesteroidnými antireumatikami ako aspirin, ibuprofen, steroidné injekcie, ktorých aplikácia je nielen nepríjemná ale aj bolestivá.

Chirurgická liečba

Je indikovaná u pacientov s neúspešnou konzervatívnou liečbou a spočíva v klasickej chirurgickej operácii, alebo novším trendom je menej invazívna endoskopická plantárna fasciotomia, pri ktorej z incizie oddelí resp. uvoľní z chronických zrastov časť alebo celá plantárna fascia .

Liečba rázovou vlnou

Je bezpečnou, komfortnou, vysoko efektívnou náhradou operačnej liečby a eliminuje riziká spojené s operáciou. Je indikovaná u pacientov s plantárnou fascitídou, ktorá nereaguje na konzervatívnu liečbu. Ide o aplikáciu rázových, akustických vĺn do zápaĺom a drobnými mikrotraumami postihnutej oblasti s cieľom podporiť revaskulárizáciu a spustenie telu vlastných reparačno-hojacich procesov, ktoré prebiehajú po adekvátnej liečebnej dávke v danej lokalite aj viac ako 1 rok po aplikácii.

Treba zdôrazniť ďalšie benefity tejto liečby – neinvazívnosť, bezbolestná aplikáci , vysoká účinnosť až 95%, dlhodobý účinok, signifikantne výrazné zníženie bolesti, rýchly návrat do práce a k športovej aktivite.

Autor článku: MUDr. Stanislav Čakloš

Dátum zverejnenia: