Čakanie pacientov vo vybraných českých nemocniciach má skrátiť novinka VZP

Čakanie pacientov pred ordináciami všeobecných a odborných lekárov v Česku, ktoré neraz dosahuje aj celé hodiny, sa má od januára 2009 skrátiť na maximálne 15 minút. Takýto "futuristický" plán predstavila najväčšia česká zdravotná poisťovňa VZP.

Projekt "riadenej starostlivosti" však má niekoľko chybičiek krásy: ide zatiaľ iba o pilotný projekt pre štyri zo 14 českých krajov, ktorý sa bude následne ešte vyhodnocovať. Ordinácie lekárov, ktorí sa do projektu zapoja, budú označené špeciálnym logom a zoznam ambulancií bude k dispozícii na pobočkách poisťovne. Podstata projektu spočíva v elektronickom prepojení medzi všeobecnými a odbornými lekármi. Všeobecný lekár, ktorý sa rozhodne poslať pacienta na odborné vyšetrenie, tohto pacienta u svojho kolegu elektronicky priamo objedná na konkrétnu hodinu. Navyše, odborný lekár bude mať v elektronickej podobe k dispozícii pacientov chorobopis, čo by malo ďalšiu liečbu zrýchliť a zabrániť duplicitným vyšetreniam.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VZP) si od novinky sľubuje značnú úsporu nákladov, preto lekárov, ktorí sa do programu zapoja, chce odmeňovať bonusom vo výške až 15 percent ich paušálu. Podľa podpredsedu českého Združenia praktických lekárov Michala Bábíčka, ktorého citoval český denník Hospodářské noviny, novinka je výhodná pre všetky strany, poisťovňu, lekárov i pacientov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: