Kontaktné šošovky a akantamebatická infekcia

Akantameba, presnejšie akantamebatická infekcia je druh meňavky, ktorá dokáže napadnúť oko a pri zanedbaní včasnej návštevy lekára môže viesť až k úplnému zničeniu oka. Toto ochorenie sa dá v našich zemepisných šírkach dostať len ojedinele, ale dá.

Väčší problém je v oblastiach tropických a subtropických. Problémom väčšinou je, že améby dokážu veľmi dobre vzdorovať i antibiotikám, takže liečba býva veľmi obtiažna a zdĺhavá a jej výsledok je mnohokrát neistý. Čím skôr vyhľadáte lekársku pomoc, tým je väčšia pravdepodobnosť, že vyliečenie dotiahnete do úspešného konca.

Akantamébu môžete dostať do vášho oka najjednoduchšie pri kúpaní, alebo umytí tváre, kedy sa vám vašou nepozornosťou do očí dostáva voda a v očiach máte kontaktné šošovky. Akantaméba sa "uhniezdi" medzi kontaktnou šošovkou a okom, a oko napadne. Nie je to okamžite, takže pokiaľ dodržujete pri kúpaní určité pravidlá, nemala by vám táto infekcia hroziť.

Napadnuté oko spočiatku svrbí a začne sa na ňom robiť taký akoby kruhovitý fliačik. S každým dňom sa svrbenie stupňuje a fliačik zväčšuje až prechádza v bolesť a na oku je infekcia úplne očividná neprirodzeným vzhľadom, kedy máte oko doslova "vyžrané" a prichádzate pozvoľna o zrak.

Pokiaľ teda viete, že ste sa kúpali v kontaktných šošovkách, že ste dobre mienené rady zanedbali a podobné príznaky na sebe pozorujete, okamžite vyhľadajte pomoc očného lekára, alebo priamo špecializované nemocničné ošetrenie, ktoré vám očný lekár i tak odporučí.

Avšak pozor! Vzhľadom k tomu, že kontaktné šošovky vás môžu svrbieť i vďaka tomu, že ich používate ku koncu doby určenej k noseniu, alebo máte oči len unavené, prípadne ste sa zdržovali v prostredí, ktoré vaše oči len podráždilo, nemusíte lekára s podozrením na akantamebu po každom kúpaní vyhľadávať. Zas tak časté ochorenie to nie je. Môžete sa na ňu spýtať tiež u svojho očného špecialistu, ktorý vám vysvetlí podrobnosti.

Nechceli sme Vás týmto vyplašiť, ale je potrebné, aby si všetci uvedomovali, že kontaktné šošovky sú síce ľahkou a cenovo dostupnou voľbou pohodlnej korekcie zraku, ale riadia sa celkom prísnymi pravidlami, ktoré je nevyhnutne nutné dodržovať, aby boli všetci maximálne spokojní so svojimi kontaktnými šošovkami.

Autor článku: David Sedlák

Dátum zverejnenia: