Spoločnosť Teva ukončila akvizíciu skupiny Barr

Transakcia upevnenia vedúceho postavenia spoločnosti Teva v USA a na kľúčových svetových trhoch posilní balancovaný obchodný model a zvýši potenciál rastu

Spoločnosť Teva Pharmaceutical Industries Ltd. v decembri 2008 oznámila dokončenie akvizície skupiny Barr Pharmaceuticals Inc. Spojením vznikne spoločnosť s významným pôsobením vo viac ako 60 krajinách a s pro forma odhadovanými ročnými tržbami pre obdobie dvanástich mesiacov (končiace dňa 30. augusta 2008), vo výške približne 13,6 miliardy USD.

"Je to pre nás skutočne výnimočný deň," povedal Shlomo Yanai, prezident a CEO spoločnosti Teva. "Spojením dvoch vedúcich spoločností sme vytvorili jednu silnejšiu, s oveľa väčšou konkurencieschopnosťou, s potenciálom rastu a zároveň spoločnosť, ktorá má širší geografický záber s potenciálom ďalšieho rastu. V USA sa naše obchodné aktivity v segmente generík veľmi dobre dopĺňajú a rozširujú naše produktové portfólio a produktové línie na nové, atraktívne produktové kategórie. Náš špecializovaný biznis tým výrazne rozširuje produkty starostlivosti o ženské zdravie a získava miesto na kľúčových rastúcich svetových trhoch, skupinu Barr posilní náš balancovaný obchodný model a obohatí náš rastový potenciál."

"Vítajme zamestnancov a manažérov tímov skupiny Barr a ich dcérskej spoločnosti Pliva v rodine Teva. Na základe našich skúseností očakávame úspešnú integráciu, ktorá nám bude maximalizovať prínosy. Máme príležitosť implementovať tie najlepšie postupy oboch našich spoločností, aby sme vytvorili dodatočné možnosti nášho ďalšieho rastu a splnili celosvetové dlhodobé záväzky voči našim akcionárom," dodal Shlomo Yanai.

Bruce Downey, predseda predstavenstva a CEO skupiny Barr, povedal: "Po oznámení akvizície tímy manažérov oboch spoločností niekoľko mesiacov pracovali na plánoch, ktoré by zabezpečili hladkú a úspešnú integráciu. V nadväznosti na ukončenie transakcie začneme pracovať na posilňovaní a zvyšovaní našich kapacít. Fúzia umocní ďalšie zvyšovanie schopnosti spoločnosti Teva uspokojiť rastúce potreby na globálnom generickom farmaceutickom trhu. Sme hrdí na to, že sa pripájame k rodine spoločnosti Teva a veríme, že spojenie spoločností prinesie úžitok celosvetovo systémom poskytovania zdravotníckej starostlivosti, ako aj akcionárom, zákazníkom a zamestnancom spoločnosti Teva, a to všetko v celosvetovom meradle."

Dňa 23. decembra 2008 sa spoločnosť Barr stala plne vlastnenou dcérskou spoločnosťou skupiny Teva a ukončila obchodovanie na burze v New Yorku. V súlade so schválením fúzie oboma stranami boli akcie spoločnosti Barr prevedené na právo získať 39,90 USD za akciu v hotovosti a 0,6272 americkej depozitnej akcie (american depository shares - ADSs). Inštrukcie k výmenám akcií a list o prevedení bude odoslaný akcionárom Barr v čo najkratšom čase.

Spoločnosť Teva očakáva prorastové obdobie akvizície v 4. štvrťroku 2009.

O spoločnosti Teva

Teva Pharmaceutical Industries Ltd. so sídlom v Izraeli patrí medzi 20 najvýznamnejších farmaceutických spoločností na svete a je najväčšou generickou farmaceutickou spoločnosťou na svete. Spoločnosť vyvíja a vyrába generické a inovatívne liečivé prípravky, aktívne farmaceutické látky (API) a veterinárne lieky a obchoduje s nimi. Viac ako 80 percent predaja spoločnosti Teva pripadá na Severnú Ameriku a Európu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: