Pre výstavbu detského pavilónu sa zvýši základné imanie NÚSCH

Základné imanie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) sa do konca februára zvýši jednorazovým peňažným vkladom štátu o takmer 13,2 milióna eur (397,7 milióna Sk). Za tieto prostriedky sa v jeho bratislavskom areáli vybuduje pavilón detského kardiocentra. Ten nahradí Detské kardiocentrum (DKC) SR, ktoré do 31. decembra 2008 vykonávalo svoju činnosť v priestoroch Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava. Vyplýva to z návrhu zvýšenia základného imania NÚSCH peňažným vkladom, ktorý dnes vláda odsúhlasila.

O zlúčení Detského kardiocentra s NÚSCH rozhodla vláda v júni minulého roku. Podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho malo toto riešenie najviac ekonomických aj medicínskych výhod a najmenej nevýhod a najviac sa približuje ideálu z hľadiska detských pacientov. Uvoľnením priestorov DKC, ktoré sídli v budove DFNsP, by sa mal vyriešiť problém s mnohými zdravotníckymi zariadeniami, ktoré sa nachádzajú viac ako desať kilometrov od DFNsP. Jeho premiestnením do pavilónu, ktorý sa má vybudovať v areáli NÚSCH, sa zároveň vytvoria podmienky na prítomnosť rodičov detí s kardiovaskulárnymi problémami.

Nový detský pavilón v NÚSCH by mal vzniknúť do troch rokov, v súčasnosti sa pripravuje súťaž návrhov a následne potom verejné obstarávanie na projektovú dokumentáciu. Do dokončenia výstavby sa budú deti liečiť v terajších priestoroch DFNsP v Bratislave. Ministerstvo zdravotníctva pôvodne uvažovalo o zlúčení Detského kardiocentra s DFNsP, čím vyvolalo vlnu nespokojnosti rodičov mladých pacientov, zamestnancov kardiocentra a opozičných politikov. Nakoniec sa vláda rozhodla pre jeho zlúčenie s NÚSCH. Sumu takmer 13,2 milióna eur potrebnú na dostavbu nového detského pavilónu má DKC na svojom účte.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: