Kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky
Zdroj: bigstockphoto.com

Kontaktné šošovky sa považujú za moderný spôsob korekcie porúch zraku. Myšlienky o možnosti nápravy porúch zraku systémom, ktorý je v priamom kontakte s očnou rohovkou, sa však datuje už od 16.storočia.

Už v roku 1508 sa Leonardo da Vinci zaoberal úvahami o možnosti aplikácie skla a tekutiny priamo do oka. O viac ako tristo rokov neskôr, v roku 1888, zostrojil očný lekár A. E. Fick prvú podobu súčasnej kontaktnej šošovky. Bola vyrobená zo skla a jej autor ju dokázal nosiť na očiach počas dvoch hodín. V priebehu 19. a v prvej polovici 20. storočia lekári a vedeckí pracovníci vyrobili mnoho rôznych typov kontaktných šošoviek. Ich väčšiemu rozšíreniu však bránil  používaný materiál, ktorý neumožňoval ponechať kontaktnú šošovku na oku dlhšiu dobu.

Prevratný objav českého vedca

Vtedy sa potvrdilo, že ďalší vývoj kontaktných šošoviek je úplné závislý od materiálu, ktorý musí byť pevný, elastický, priepustný pre kyslík, biokompatibilný a súčasne musí umožňovať dokonalé výrobné spracovanie. V roku 1953 prichádza česky akademik Otto Wichterle s objavom  celkom nového materiálu, ktorý je označovaný HEMA. Tento dátum sa stáva medzníkom v modernej histórii kontaktných šošoviek. V roku 1963 získava Otto Wichterle patent na nový spôsob výroby kontaktných šošoviek, sústružených xerogelových kontaktných šošoviek.

Líšia sa dobou nosenia

Vďaka neustálemu vývoju, aplikácii najnovších technológii, spolupráci špičkových odborníkov sa na trhu postupne objavuje celá škála nových kontaktných šošoviek, ktoré sa líšia predovšetkým spôsobom nosenia, teda dobou používania šošovky. Každá kontaktná šošovka má určenú dobu nosenia od výrobcu, môže to byť deň, 2 týždne, mesiac, 30 dní deň a noc, 3 mesiace, rok. Táto doba zaručuje, že oko je bezpečne chránené a nosenie kontaktných šošoviek pohodlné.

Čoho sa pri šošovkách vyvarovať?

Kontaktné šošovky dnes môže nosiť takmer každý bez obmedzenia veku a typu očnej poruchy, dokonca i deti. Kontaktné šošovky môžu byť použité na korekciu všetkých očných porúch, pokiaľ máte zdravú rohovku a šošovky dobre znášate, čo je u väčšiny populácie bežné.

Zdravá rohovka potrebuje kyslík, ktorý je dôležitý nielen v strede rohovky, ale na celej jej ploche. Predná časť rohovky oka je vyživovaná iba kyslíkom prijímaným zo vzduchu. Keď sa k rohovke dostáva malo kyslíka, musí si ľudský organizmus pomôcť inak. Výsledkom môžu byť rôzne patologické zmeny na oku: červené žilky, pocit sucha a cudzieho telesa, zahmlené videnie, a dokonca môžu krvné cievky prerastať do rohovky.

Moderné materiály

To všetko je možné ovplyvniť výberom materiálu, z ktorého je šošovka vyrobená. V súčasnosti sa najčastejšie  používajú tzv. mäkké kontaktné šošovky, ktoré sa vyrábajú z hydrogelu alebo silikon-hydrogelu. Hydrogelové kontaktné šošovky sa vďaka vysokému obsahu vody a mäkkosti materiálu dobre znášajú a nositeľ si na ne ľahko zvykne. Veľká hydratácia a pórovitosť tohto materiálu však uľahčuje usadzovanie nečistôt. Počas nosenia sa tieto šošovky postupne vysušujú, strácajú obsah vody. Z dlhodobého hľadiska šošovky z tohto materiálu nezaručujú dobru priepustnosť kyslíka. Preto je doba nosenia týchto šošoviek obmedzená a používajú sa iba na denné nosenie

Každý večer je teda nevyhnutné šošovku z oka vybrať, dôkladne vyčistiť, vydezinfikovať a hydratovať. Silikón-hydrogel vykazuje až 6 x väčšiu priepustnosť kyslíka oproti iným materiálom. Na rozdiel od hydrogelu, u ktorého je priepustnosť kyslíka určená obsahom vody, tu prepúšťa kyslík silikón, ktorého priepustnosť kyslíka je dvojnásobne vyššia ako priepustnosť vody. Vďaka tomu môžu mať silikón-hydrogelové kontaktné šošovky nižší obsah vody.

V dnešnej modernej a uponáhľanej dobe kladú  nositelia kontaktných šošoviek čoraz väčší doraz na pohodlné a zároveň bezpečné nosenie kontaktných šošoviek. Taktiež rastie počet ľudí, ktorí si prajú nosiť kontaktné šošovky ako doplnok k okuliarom, pri športe či spoločenských príležitostiach, alebo občas tužia po zmene imidžu farebnými kontaktnými šošovkami či crazy šošovkami.

Ktoré sú najbezpečnejšie?

U nás nositelia kontaktných šošoviek uprednostňujú najčastejšie mesačné kontaktné šošovky a to najmä z finančných dôvodov, ale so zlepšujúcou sa finančnou situáciou čoraz častejšie začínajú nosiť jednodňové kontaktné šošovky, ktoré majú niekoľko podstatných výhod oproti ostatným typom šošoviek.

Odpadá akákoľvek starostlivosť o kontaktné šošovky, nepoužívajú sa dezinfekčné roztoky, ktoré sa môžu podieľať na vzniku očných alergií, a aj používanie puzdier na šošovky môže byť zdrojom pre baktérie, plesne a iné nečistoty.

Vysoká je priepustnosť pre kyslík, čo znamená, že rohovka netrpí jeho nedostatkom, a tak sa znižuje riziko vaskularizácie, a taktiež poskytujú mikroorganizmom minimálnu šancu pre ich množenie.

Jednodňové kontaktné šošovky sa považujú za najbezpečnejší a najpohodlnejší variant nosenia šošoviek vôbec, ale ak nositeľ nedodržuje pravidlá pre správne a bezpečné nosenie šošoviek, nie je pod dohľadom očného lekára, potom mu ani tie najlepšie kontaktne šošovky nepomôžu.

Najdôležitejšie je vedieť

Pre zachovanie zdravia očí:

  • Treba si vybrať kvalitné kontaktné šošovky a správne sa o ne starať.
  • Po celý čas je potrebná čistota a hygiena.
  • Šošovky sa nesmú nosiť dlhší čas, ako odporúča váš očný lekár, pri manipulácii so šošovkou dodržiavajte jeho rady.
  • Kontrolujte si oči každý deň, v prípade, že zrak je zahmlený, alebo máte pocit nepohodlia s kontaktnou šošovkou a červené oči, prestaňte nosiť šošovky a kontaktujte sa s očným lekárom.

Kozmetika a kontaktné šošovky

Ak nosíte kontaktné šošovky a používate kozmetické prípravky, riaďte sa týmito pravidlami, ak si chcete zachovať zdravie svojich očí:

  • Používajte kozmetické prípravky až po vložení si kontaktných šošoviek do očí.
  • Odstráňte si mejkap predtým, ako si budete vyberať kontaktné šošovky z očí.
  • Používajte hypoalergénnu kozmetiku, mäkké ceruzky a jemné očné tiene.
  • Nepoužívajte aerosolové prípravky.
  • Nepoužívajte vodeodolné riasenky a sypké púdre. Lepšie sú kompaktné.

Autor článku: MUDr. Marta Stanislavová, Agáta Görnerová

Dátum zverejnenia: