Jacuzzi, masážne bazény, vírivé bazény - aký je v nich rozdiel a pre koho sú určené?

Jacuzzi, masážne bazény, vírivé bazény - aký je v nich rozdiel a pre koho sú určené?
Zdroj: bigstockphoto.com

Popularita masážnych bazénov aj v našej krajine v posledných rokoch stúpla a tak sme si pozvali na rozhovor zástupcu firmy, ktorá na náš trh dováža výrobky kanadskej firmy Coast Spas. Boli sme zvedaví najmä na to, čo tento produkt môže urobiť pre naše zdravie. Za firmu odpovedá Ing. Bako.

Môžete pre nás objasniť, čo presne sú masážne bazény a ako sa odlišujú od víriviek alebo jacuzzi?

V podstate sa jedná o ten istý výrobok, len mu chýba ustálený názov v slovenčine. Sú to menšie bazény so samonosnou konštrukciou a so schopnosťou napomáhať regenerácii organizmu. K masážnym bazénom netreba zaviesť vodovodnú, ale iba elektrickú prípojku. Voda sa môže napustiť aj záhradnou hadicou. Elektrická energia ohrieva vodu, poháňa čerpadlá, riadiacu jednotku bazéna a obstaráva filtráciu vody.

Jacuzzi - masážna víriva vaňa - vírivka

Aké účinky teda majú masážne kúpele na ľudský organizmus?

Blahodárne účinky vody na organizmus sú známe ľudstvu už po tisíročia. Aj priemernému znalcovi histórie sú známe kúpele postavené v starovekom Grécku a neskoršie Rímanmi. Archeologický priezkum dokázal, že kúpanie sa v horúcich minerálnej prameňoch využívali na liečenie niektorých chorôb aj v iných kultúrach a spoločnostiach, ako napríklad v Babylone a využívali ich aj Americkí Indiáni.

Môžete byť trošku konkrétnejší? Ktoré z týchto tradičných liečebných metód uznáva aj dnešná moderná medicína?

Liečba vodou sa dnes stále používa na rôzne choroby, ale najmä na regeneráciu tela a duše. Dokonca na to existuje terminus technikus - "hydroterapia". Pacienti trpiaci reumou alebo atritídou, radi potvrdia, že masážny kúpeľ v horúcej vode im prináša úľavu z bolestí a dokonca zlepšuje flexibilitu a koordináciu postihnutých končatín. Veľký význam sa prikladá zotavovaniu poraneného alebo presileného svalstva vo vode formou vodnej masáže, alebo jednoducho ponorením sa do primerane horúcej vody.

Čo sa deje v organizme, že to napomáha liečbe svalov a kĺbov?

Horúca voda doplnená masážou tela podporuje krvný obeh a činnosť lymfatických žľiaz. Postihnuté tkanivo tak získa lepší prístup ku kyslíku a k blahodarným živinám. Uzdravný proces sa urýchľuje. Zároveň tým, že prúdiaca voda nadľahčuje telo, klesá napätie vo väčšine svalových skupín. Telo sa postupne dostane do stavu úplnej relaxácie.

Spomenuli ste aj blahodárne účinky na "dušu" človeka.

Ťažko presne definovať a dať do vzorcov, čo sa odohráva v mozgu človeka, je však bezpochyby, že ľudia používajáci masážny bazén sa cítia lepšie, majú lepší spánok a sú spoločenskejší. Niektorí dokonca tvrdia, že na nich pôsobí masážny bazén aj ako afrodiziakum, do detailov na túto tému však nepôjdem. Smiech. Myslím, že nie je ťažké pochopiť, že spoločný kúpeľ celej rodiny v jednom útulnom bazéne, hoci len na 10 minút denne zlepšuje rodinný pohodu.

Sú teda masážne bazény pre každého?

To by som netvrdil. Osoby so závažnymi poruchami cievneho systému a s chorobami srdca by sa mali vopred poradiť s lekárom. Takisto, tehotné ženy by mali pobyt v horúcej vode obmedziť na minimum. Výhodou týchto bazénov však je, že teplota vody sa dá nastaviť v širokom rozsahu, takže napríklad vodnú masáž môžu využiť aj tí, ktorým by masážny kúpeľ v horúcej vode lekár inak neodporučil.

Čo by mal bežný spotrebiteľ očakávať od masážneho bazéna a čoho by sa mal prípadne vyvarovať?

Snáď najdôležitejšie je vybrať si takého výrobcu masážnych bazénov, ktorý kladie vysoký dôraz na kvalitu výrobkov a služieb. Nie každý výrobca dokázal zvládnuť technologické problémy, ktoré kombinácia horúcej vody a elektrických obvodov prináša. Predtým, ako sa vyberiete do predajne, pouvažujte nad možnou veľkosťou a umiestnením bazéna u vás doma. Spomedzi existujúcich predajcov si radšej vyberte špecializovanú predajňu, kde majú s poradenstvom, inštaláciou a servisom masážnych bazénov skúsenosti.

Viac zaujímavých informácií o masážnych bazénoch si môžete prečítať na internetovej stránke www.kupeledoma.sk.

Autor článku: Redakcia Zzz.sk

Dátum zverejnenia: