Na slovenskom trhu sa môže vyskytovať nebezpečná kozmetika na nechty

Na slovenskom trhu sa môže vyskytovať nebezpečná kozmetika na nechty
Zdroj: bigstockphoto.com

Na nebezpečný čínsky výrobok na nechtový dizajn obsahujúci pero a špeciálny štetec Two Way Nail Art Pen & Striper upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Podľa jeho informácii by sa päťmililitrový lak mohol vyskytovať aj na Slovensku. Vo výrobku zistili prítomnosť látky toxickej pre reprodukciu pod názvom dibutylftalát (DBP). Dibutylflalát patrí medzi látky, ktoré podľa nariadenia vlády nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov. "Vzhľadom na voľný pohyb tovaru v členských štátoch Európskej únie je možné, že sa uvedený kozmetický výrobok vyskytuje aj na trhu v SR. Spotrebiteľom, ktorí si ho zakúpili, odporúčam, aby výrobok ďalej nepoužívali," informoval TASR zastupujúci hlavný hygienik SR František Valašek.

Informácie o výrobku úrad získal zo systému rýchlej výmeny informácií o výskyte nebezpečných nepotravinových výrobkov na území EÚ-RAPEX. Výrobcom tejto nebezpečnej kozmetiky je Zhen Li Pen, No. M132 1/F Xin Fa Plaza Shan Yuan Li Bai Yun Borough Guangzhou, China, vývozcom CTC Consolidated Trading Co. 2006 Cindy Lynn Street 61802 Urbana Illinois, USA. Dováža ju Wamp, 66-400 Gorzów Wielkopolski, ul. Warszawska 161, Poľsko, krajinou určenia je okrem Poľska aj Nemecko.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: