Správu o strate blízkeho pri nešťastí prijíma každý inak

Strata blízkeho je veľmi silná stresujúca situácia, ktorá sa dá porovnať so život ohrozujúcou, objasnila pre TASR psychologička Andrea Beňušková duševné rozpoloženie ľudí, ktorí pri nešťastí náhle prídu o blízkych.

"Je to šokujúca informácia, ktorá človeku vyrazí dych a normálne ho na chvíľu zastaví," povedala s tým, že existuje množstvo spôsobov, ako ju človek prijíma. "Každý reaguje podľa toho, akú má povahu a ako je v danej chvíli disponovaný." Môže mať búrlivé, hlučné reakcie alebo ostať "bez slov". Niektorí zasa podľa Beňuškovej hovoria, že to nemôže byť pravda a okamžite takúto informáciu popierajú. "Samozrejme, že šokujúca informácia spôsobuje aj reakcie somatické," konštatovala Beňušková s tým, že infarkt môže byť jednou z nich.

Pokiaľ ide o oznamovanie takejto správy, psychológovia podľa Beňuškovej uplatňujú zásady poskytovania krízovej intervencie, ktorú využívajú pracovníci krízového intervenčného tímu. "Teda zabezpečia tomu človeku chvíľu pokoja," objasnila. Potom sa ho snažia podporiť, aby aj napriek šokujúcej udalosti pokračoval nejakým spôsobom ďalej. Ako ďalej Beňušková pokračovala, pri prekonávaní straty blízkeho človeka je dôležitá podpora zasiahnutého od najbližších po celú komunitu, v ktorej žije. Aj od zamestnávateľa v práci či úradníčky, ktorá mu pomáha vybavovať potrebné záležitosti. "Určite je dôležitá pomoc pri vybavovaní rôznych existenčných, sociálnych vecí, ktoré sa zrazu zo dňa na deň zmenia," konštatovala Beňušková.

Podľa nej ľudia, ktorí podobnou situáciou neprešli, často nevedia, ako k niekomu, kto náhle stratil blízku osobu, pristupovať. "Či ho veľmi ľutovať, chrániť alebo naopak, tváriť sa, že sa nič nestalo," uzavrela Beňušková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: