Čína: V provincii Šan-si zatvorili kvôli deťom továreň na výrobu olova

Úrady Na severozápade Číny museli uzavrieť fabriku pre podozrenie, že znečistenie z nej spôsobilo viac ako 300 deťom otravu olovom. Informovali o tom dnes štátne médiá.

Nedostatočné štandardy ochrany životného prostredia a bezpečnosti pri práci v Číne sú dlhodobo zdrojom napätia a nepokojov najmä zo strany rodičov a obyvateľov najviac zasiahnutých oblastí, označovaných pre vysokú mieru chorobnosti ako "rakovinové dediny", pretože cítia, že ich požiadavky sú ignorované.

Všetky choré deti žijú neďaleko priemyselného parku Čchang-čching v provincii Šan-si a ich rodičia poukazujú na to, že v komplexe sa nachádzajú aj prevádzky na tavenie olova a zinku. Regionálna vláda mala v roku 2006 pomôcť s presťahovaním obyvateľov dedín z okolia komplexu, program však zaostáva za plánom

"Žijeme iba 200 metrov od taviarne. Znečistenie olovom je jednoznačné," uviedol podľa agentúry Sinchua jeden z obyvateľov dediny, ktorého dvojročný syn trpí otravou olovom.

Továreň, v ktorej sa podľa správy spracúva olovo, zinok a koks, otvorili v roku 2006 a tvorí sa v nej 17 percent HDP krajiny.Doteraz sa odsťahovala približne polovica z 581 domácností neďaleko závodu. Tí, ktorí zostali, si údajne nemôžu dovoliť nové bývanie. Vláda prisľúbila zostávajúce rodiny presťahovať v priebehu dvoch nasledujúcich rokov, uviedla Sinchua. Dieťa, ktorému sa do organizmu dostane väčšie množstvo olova, hrozí anémia, svalová slabosť a poškodenie mozgu. Otrava olovom sa prejavuje postupne.

Čína: Počet detí otrávených olovom stúpol na viac ako 600

Počet detí otrávených olovom stúpol na vyše 600 v severočínskej provincii Šan-si, kde úrady zatvorili začiatkom týždňa továreň, ktorá spôsobila kontamináciu. Viac ako 80 percent zo 731 detí žijúcich v dvoch dedinách v blízkosti fabriky Dongling Lead&Zinc Smelting Co. v provincii testovali pozitívne na otravu olovom. Počet nakazených sa tak zdvojnásobil v porovnaní so začiatkom týždňa, oznámila tlačová agentúra Sinchua. Rodiny žijúce v blízkosti továrne začali nosiť choré deti do nemocníc v júli a obvinili továreň z kontaminácie pôdy, ovzdušia a zásob vody. Úrady plánujú premiestniť všetkých 581 domácností žijúcich v okruhu 500 metrov od továrne v priebehu budúcich dvoch rokov. Dovedna 166 detí je hospitalizovaných a zvyšok ostáva v domácom liečení. Hovorca miestnej vlády potvrdil nárast počtu chorých detí a uviedol, že prípad sa vyšetruje. Továrenské nešťastia a únik chemikálií sú v Číne bežné a často zapríčinené nedodržiavaním environmentálnych zásad a bezpečnosti. Otrava olovom môže poškodiť nervový a reprodukčný systém, spôsobiť vysoký krvný tlak, anémiu, stratu pamäte a v extrémnych prípadoch aj kómu a následnú smrť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: