Čína: Najmenej 121 malých detí sa priotrávilo olovom z továrne

Najmenej u 121 detí žijúcich v blízkosti fabriky na výrobu batérii vo východnej Číne sa preukázala otrava olovom po lekárskych testoch. Ide o ďalší z podobných prípadov, ktoré v Číne v poslednej dobe odhalili.

Dve laboratóriá testovali dovedna 287 detí mladších ako 14 mesiacov na prítomnosť nadmerného množstva olova v tele a zistili, že 121 z nich malo krv kontaminovanú olovom v nebezpečnom množstve. Vyšetrovanie prípadu ešte nie je uzavreté, informovali dnes v stanovisku vláda okresu Šang-chang v provincii Fu-ťien. Početné prípadov otravy olovom za posledné týždne v Číne vyvolali u obyvateľstva nespokojnosť a obavy z ohrozenia verejného zdravia. Peking sa obáva protestov, ktoré hrozia aj preto, že zasiahnutou skupinou sú malé deti. Továreň Huaqiang Battery Plant vláda nariadila odstaviť už pred vyše týždňom po tom, čo sa miestni obyvatelia začali sťažovať na preukázané ťažkosti ich detí.

Kontaminácia olovom môže viesť k zlyhaniu nervového a reprodukčného ústrojenstva a spôsobiť chronický vysoký krvný tlak a stratu pamäte. Dohľad nad nebezpečnými chemikáliami je vleklým problémov v najľudnatejšej krajine sveta. Miestne úrady sa väčšinou prikláňajú k ochrane miestnych podnikateľov a zanedbávajú dopady na verejné zdravie. Desaťročia bezhlavej industrializácie zanechali v mnohých oblastiach Číny spúšť v podobe kontaminácie chemikáliami a ťažkými kovmi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: