Zbraňou proti prasaciemu vírusu nie je iba vakcinácia

Určenie najvhodnejšej stratégie boja proti chrípke A H1N1 dlhodobo zamestnáva mysle odborníkov vo farmaceutickom priemysle a zdravotníctve. Samozrejme, aj obyvatelia sa stavajú čoraz intenzívnejšie a zodpovednejšie k ochrane svojho zdravia a hľadajú možnosti, ako nákaze predísť. Do značnej miery k tomu prispieva aj šíriaci sa nový vírus A H1N1, pôvodca tzv. prasacej chrípky.

Názory na preventívnu vakcináciu odbornej aj laickej verejnosti sa výrazne líšia. Jedni ju uznávajú, druhí zaznávajú. Ako sa má postaviť obyčajný človek k rozhodnutiu pre vakcináciu, ak si prečíta článok, v ktorom sa píše, že lekári a zdravotné sestry nedôverujú vakcíne proti prasacej chrípke? Ak sa odmietne dať prednostne zaočkovať zdravotnícky personál, lebo nechce byť pokusnými králikmi, tak prečo by sa on mal hrnúť?

Na druhej strane istá popredná farmaceutická spoločnosť zverejnila výsledky prvej zo 16 klinických štúdií s pandemickou vakcínou proti chrípke A H1N1. Vyplýva z nich, že hneď po prvej dávke sa dosiahla silná imunitná odpoveď, ktorá prekonala kritériá imunogenicity stanovené medzinárodnými úradmi vydávajúcimi licencie pre pandemické vakcíny. Odpoveď na otázku, či riziko vakcinácie vyváži jej prínos, môže ukázať až čas. Zriedkavé vedľajšie účinky sa dajú zistiť a vyhodnotiť až pri používaní vakcíny väčším počtom ľudí.

Predchádzanie nákaze bez vakcíny

„Podľa súčasných vedomostí je hlavnou cestou prenosu prasacej chrípky kmeňa A H1N1 z človeka na človeka kvapôčková infekcia. Najnebezpečnejší je tak úzky kontakt (do 1 metra) s infikovanou osobou alebo priamy kontakt s infikovaným miestom a následným kontaktom so sliznicou tváre. Riziko nákazy preto účinne zníži hygiena rúk s využitím špeciálnych prípravkov a používanie ochranných masiek,“ uviedol Ľubomír Páleník, generálny riaditeľ spoločnosti HARTMANN – RICO.

Ochranné masky obmedzujú riziko prenosu infekcie zo strany infikovaného – zabraňujú, aby chorý pri kýchaní, kašľaní či dýchaní šíril ďalej infekciu do okolia. Podľa publikovaných štúdií môže použitie ochrannej masky znížiť riziko prenosu infekcie až s 68 percentnou účinnosťou. Samozrejme, pri dodržaní istých odporúčaní súvisiacich s ich výberom a následnou manipuláciou. Ochranu pred vdýchnutím infekcie zabezpečujú tzv. respirátory. Podľa Ľ. Páleníka na prevenciu nakazenia vírusom A H1N1 postačia masky s respirátormi označenými ako FFP2, ktoré majú 94-percentnú filtračnú účinnosť a maximálnu tesnosť k tvári.

Odporúčané pravidlá použitia ochranných masiek či respirátorov

  • Používať jednorazové masky a respirátory a nepoužívať ich opakovane
  • Ochrannú pomôcku nasadiť bez dotyku s vnútornou, k tvári priliehajúcou, stranou
  • Skontrolovať tesnosť masky či respirátora po nasadení, hlavne v oblasti nosa a líc
  • Pomôcku vymeniť hneď, akonáhle navlhne
  • Dodržovať hygienu rúk pri každej manipulácii s maskou - pred aj po nasadení či odobratí

Hygiena rúk

... mala by byť častá a permanentná. Lenže, nie vždy sú k dispozícii teplá voda a mydlo. Vtedy je vhodné použiť alkoholové dezinfekčné prípravky na ruky, ktoré sa vyrábajú aj vo vreckovom balení, a teda ich možno mať stále pri sebe. Vysoko účinnou alternatívou sú aj prípravky označené ako vírucidné alebo vírucidné na obalené vírusy. Ich použitie je jednoduché, ale mal by byť zachovaný nasledujúci postup:

  • Do dlane jednej ruky nalejte dostatočné množstvo prípravku a postupne ho vtierajte na všetky miesta od končekov prstov až k zápästiu.
  • Dôležité pritom je dodržanie expozičnej doby uvedenej v návode (spravidla 30 s)
  • Ruky musia byť po celý predpísaný čas pôsobenia vlhké, po uplynutí tejto doby sa nechajú voľne uschnúť, ničím sa neutierajú.
  • Pri zvolení prípravku s obsahom zvláčňujúcich prísad, sa nebude pokožka rúk ani pri opakovanom používaní vysušovať.

„Odborníci odhadujú, že tzv. prasacou chrípkou môže ochorieť každý tretí Slovák. Najhoršie na tom budú seniori, ktorých môže ochorieť až 45 percent. Treba mať na pamäti, že vysoko účinnú ochranu proti ochoreniu týmto vírusom neponúka iba vakcinácia, ale tiež používanie správnych zdravotníckych prostriedkov a dodržiavanie správnej životosprávy,“ podčiarkol Ľ. Páleník .

Autor článku: Viola Tóthová

Dátum zverejnenia: