Citlivosť ľudskej kože na chemické prípravky sa za 10 rokov zvýšila

Za posledných desať rokov sa zvýšila citlivosť ľudskej kože na chemické prípravky a aromaterapia je zdravotne aj psychicky prospešnou alternatívou v starostlivosti o telo a pleť. Pre TASR to uviedla aromaterapeutka a kozmetička Lucia Serafínová.

"Na trhu je v oblasti kozmetiky ešte stále veľa chémie. Čím viac sa však otvárajú ľudia novým možnostiam, tým väčší priestor sa otvára pôsobeniu prírodných látok na naše telo," dodala. Podľa nej stále viac detí, ale aj dospelých ľudí trpí nielen precitlivenosťou pokožky, ale aj rôznymi alergiami na kozmetické prípravky vyrobené na chemickej báze. Na trhu sa už nachádza dostatočné množstvo kozmetických prípravkov na prírodnej báze s použitím éterických olejov, ako sú hydrofilné oleje, čistiace emulzie, umývacie oleje, regeneračné oleje, telové alebo tvárové krémy, masky, telové pílingy, prípravky vo forme gelov, púdre.

"Dnes, keď v spotrebiteľskom správaní neustále stúpa záujem o ekologické stravovanie, ale aj ekologicky zodpovednejšie správanie, ľudia hľadajú aj šetrnejšie prostriedky na ošetrovanie kože a pokožky tela," zamyslela sa a upozornila, že aromaterapia pomaly nachádza svoje uplatnenie aj v kozmetickom odbore. "Éterické silice, ktoré sú jej základom, získali názov oleje práve kvôli svojej olejovitej konzistencii. Na terapeutické účely sa používajú kvalitné stopercentné oleje, ktoré ale vzhľadom na ich vysokú koncentráciu treba používať opatrne a v primeraných množstvách," vysvetlila s tým, že aromaterapia využíva v kozmetike nielen éterické, ale aj rastlinné oleje, ktoré slúžia ako rozpúšťadlá.

"Éterické oleje sú silne koncentrované látky, ktoré sa neriedené používajú len vo veľmi malých množstvách. Pri bežnom používaní pri aplikácii na pokožku a pleť je potrebné ich riediť," spresnila. Spomedzi rastlinných olejov sa pri ošetrovaní pokožky používajú napríklad olivový, vínny, karotínový, makový, mandľový olej. "Éterické a rastlinné oleje je dôležité pri starostlivosti o pleť a telo zmiešať v správnom pomere," upozornila odborníčka. "Na ošetrenie pokožky dokážeme človeku namiešať úplne originálnu masážnu zmes. Rastlinný olej, nosič, je ako šperk a éterický olej je na ňom vzácnym kameňom. Pri jeho vkladaní sa riadime chuťou, náladou a zdravotným stavom jedinca," vysvetlila s tým, že kozmetické aromaterapeutické ošetrenie pleti má inú filozofiu ako bežná kozmetická procedúra.

V tejto súvislosti uviedla, že pri aromaterapeutickej metóde posilňujeme kožný film a nestrhávame ho. Pri bežnej kozmetike sa každým odlíčením kožný film ruší. Pri aromaterapeutickom prístupe sa celý čas usilujeme o harmonizáciu veľmi jemného povrchu pleti tváre. Na je odlíčenie sa používajú hydrofilné oleje, čím sa zachováva jemnosť a potrebná vlhkosť pleti. "Po jemnom čistení nasleduje dezinfekcia éterickými olejmi a aromamasáž, ktorá zahŕňa masáž dekoltu, ramien, šije, tváre a hlavy," spresnila Serafínová. Rastlinné oleje sa podľa odborníčky vyberajú podľa typu pleti a pri výbere éterických zmesí sa zasa zohľadňuje množstvo faktorov ako napríklad únava, ochabnutosť, opuchy, farba a prekrvenie pleti. Serafínová dodala, že pri tomto type ošetrenia kozmetičku zaujíma aj aktuálny zdravotný stav, ako napr. prítomnosť nádchy, migrény, menštruačných kŕčov, žalúdočných ťažkostí. "Správny aromaterapeut by mal tiež odhadnúť psychické rozpoloženie človeka, jeho vyčerpanosť, únavu a podobne," upozornila.

Nesprávne aplikovanou aromaterapiou sa dá podľa odborníčky napríklad navodiť veľmi rýchly a nebezpečný vzostup, ale aj zostup krvného tlaku, agresívne druhy silíc v neriedenej forme môžu spôsobiť spálenie kože. Niektoré silice podľa nej zasa negatívne pôsobia pri aplikácii pri zápaloch, napr. zápale ľadvín alebo pečene. Pre tehotné ženy sú kontraindikáciou silice ako mäta prieporná alebo rozmarín, aj keď v tomto prípade existuje široká variabilita. "Radcom človeka je v prvom rade nos. Pokiaľ nám niečo vonia, malo by to byť v poriadku," uzavrela Serafínová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: