Liečba svetlom pri kožných ochoreniach

Liečba svetlom pri kožných ochoreniach
Zdroj: bigstockphoto.com

Priaznivý účinok  slnečných lúčov na organizmus človeka je známy od pradávna.

Liečba svetlom má svoje pozitíva najmä pri kožných ochoreniach. Prírodná liečba slnečným svetlom sa volá helioterapia (gr. helios = slnko). No charakter slnečného svetla sa mení nielen podľa ročných období, ale i počas dňa. Preto sa na fototerapiu (gr. fos, fotos = svetlo) kožných ochorení v praxi okrem helioterapie využívajú aj umelé zdroje ultrafialového žiarenia.

Horské slnká a žiariče

Účinok svetla (ev. žiarenia) závisí od jeho schopnosti preniknúť do hĺbky kože a jeho zachytení i pôsobení v najcitlivejšej oblasti pokožky, v ktorej sa delia bunky (základná a tŕnitá vrstva – stratum basale a spinosum). Preto je biologicky najaktívnejšou zložkou, ktorá sa používa na liečbu najmä ultrafialové žiarenie. Dlhovlnové UVA (320 – 400 nm) preniká najhlbšie a vyvoláva priamo hnednutie kože (pigmentáciu). Strednovlnové UVB (280 – 320 nm) spôsobí za 6 – 8 hodín po ožiarení najprv popáleniny I. – II. stupňa (sčervenanie, pľuzgiere, buly) a až po ústupe zápalových  prejavov vznikne pigmentácia kože. Krátkovlnové UVC žiarenie (100 – 210 nm) sa využíva pre svoje povrchové dezinfekčné účinky, ale cez atmosféru neprechádza.

Umelé zdroje UV žiarenia sú známe ako tzv. horské slnká, pretože majú podobné účinky (hnednutie kože) ako opaľovanie na horách, kde je bezprašné prostredie a menšia vrstva vzduchu. Umožňujú aplikovať požadovanú zložku žiarenia (UV-A1, UV-B) a veľmi úzku časť spektra (napr. tzv. SUP – z angl. Selective Ultra Phototerapy tj. 292 – 335 nm, alebo UVB 311nm). A najmä dávkujú žiarenie presnejšie ako prírodné slnečné svetlo, pretože na jeho intenzitu vplýva výška slnka nad obzorom alebo výskyt oblakov. Výkonné umelé zdroje ultrafialového svetlá aj časovo skracujú liečbu, pretože rovnaký efekt ako pri hodinovom opaľovaní na slnku dokážu dosiahnuť aj krátkym ožiarením počas niekoľkých minút. V praxi sa okrem celotelových žiaričov používajú aj menšie prístroje pre liečbu dlaní alebo chodidiel. Technický vývoj umožnil dosiahnuť aj také zmenšenie zdrojov UV svetla, že sa môžu používať ako žiariče vo forme UV hrebeňov na prejavy vo vlasatej časti hlavy. Dokonca sú aj tzv. bodové zdroje, ktoré umožňujú ožarovať aj celkom malú plôšku.

Na fototerapiu kožných ochorení sa UV žiarenie využíva buď samostatne alebo aj v kombinácii s inými liekmi, ktoré zvyšujú jej účinok. Fotochemoterapia PUVA vznikla skrátením zo slov Psoralény + UVA, metóda ReSUP skratkou z retinoidy + SUP. Známa je aj kombinácia fototerapie s kúpeľnou liečbou (balneofotorepia). Dobré výsledky sa dosahujú najmä pri lupienke (psoriasis vulgaris) alebo vrodenom ekzéme (eczema atopicum). Fototerapia je zakázaná pri ochoreniach, ktoré provokuje svetlo (fotodermatózy), napr. pri ružienke (rozacea). Nevhodné je i používanie solárií so žiarením UVA, ktoré síce dodá koži dovolenkový vzhľad, ale po rokoch i vrásky, starecké škvrny a rakovinu kože.

Infračervené žiarenie

Infračervené žiarenie (IR) nie je taktiež viditeľné, ale pociťujeme ho ako teplo. Jeho zdrojmi sú všetky sálajúce telesá (napr. žiarovka). Na tomto princípe pracujú aj prístroje na liečbu teplom, viac známe pod názvom Solux. Krátkovlnové IR-A žiarenie prehrieva a zvyšuje prekrvenie kože i hlbších tkanív. Dlhovlnové IR žiarenie (B) preniká iba do kože a používa sa na povrchovejšie ohrievanie tkanív. Ale pozor! Na liečebné účely sa nikdy nevyužíva mikrovlnové žiarenie (tzv. mikrovlnka) pre možnosť trvalého poškodenia živých tkanív. Infračervené žiarenie (IR) okrem prehriatia a prekrvenia kože tlmí aj bolesť a zlepšuje vstrebávanie zápalového opuchu. IR žiarenie sa preto používa aj na liečbu hnisavých ochorení kože (furunkulus). Pri podávaní treba chrániť zrak vhodnými okuliarmi (najlepšie od výrobcu) pre možnosť poškodenia očnej šošovky.

Modré svetlo

K fototerapii patrí aj liečba modrým svetlom, polarizovaným svetlom a laserom. Modré svetlo sa využíva pri liečbe žltačky novorodencov. Polarizované svetlo sa odlišuje oproti obyčajnému svetlu tým, že všetky vlnové dĺžky kmitajú v jednej rovine. Dosahuje sa to špeciálnymi filtrami. Takéto svetlo preniká do hĺbky asi 10 mm a pôsobí biostimulačne. Využíva sa na liečbu nehojacich sa rán, ekzémov a potlačenie svrbenia.

Laser

Laser je špeciálny zdroj žiarenia, ktorý vytvára intenzívny svetelný lúč. Od obyčajného svetla sa líši svojím spektrálnym zložením (je monochromatické, t.j. má iba jednu vlnovú dĺžku), súhlasným kmitaním všetkých vyžarovaných vĺn elektromagnetického  žiarenia, úzkym lúčom s veľmi malým rozptylom a možnosťou vysielať silné impulzy. Rozličné typy laserov sa líšia svojou vlnovou dĺžkou a výkonom. Pri slabších sa využíva biostimulačný účinok (hojenie kožných rán, imunologické zmeny), pri silnejších sa uplatňuje deštrukčný účinok (fotokoagulácia, nekróza, rezanie až odparovanie tkaniva).

Laserové svetlo preniká až do hĺbky 30-40 mm. Podstatou je zvoliť takú vlnovú dĺžku a výkon, aby sa zasiahol iba cieľový orgán a nepoškodilo okolité tkanivo.  Liečba laserom sa využíva pri odstraňovaní rozšírených kožných cievok (teleangiektázie), bradavíc (plochých i obyčajných) a tetováží. Komplikáciou liečby laserom môže byť vznik jaziev. Správne zvolená vlnová dĺžka umožňuje aj efektívnu liečbu psoriázy, najmä maloložiskových prejavov, pri ktorých sa zbytočne neopaľuje zdravá koža. Laserový prístroj musí byť aplikovaný v samostatnej miestnosti. Zrak treba chrániť špeciálnymi okuliarmi. Po zákroku sa má pacient chrániť aj pred účinkom UV-A a UV-B žiarenia. Prečo kožní lekári škodlivé slnko alebo UV žiarenie zakazujú a zároveň ho využívajú? Odpoveď je jednoduchá – proti sebe stoja účinky pozitívne a negatívne. Treba vždy zvážiť stav ochorenia a možnosti liečby.

Najlepším riešením je to, čo je pre pacienta a jeho zdravie prospešné a čo mu škodí najmenej. A preto je aj rozumne dávkovaná liečba pod dohľadom lekára a na prístrojoch s presne vymedzeným spektrom UV žiarenia menej riziková ako časté vylihovanie v soláriách či na slnku bez ochranného faktora. Technický vývoj ide míľovými krokmi dopredu a isto sa čoskoro objavia aj ďalšie nové metódy, napríklad spojenie počítačovej analýzy povrchu tela a zdroja žiarenia s robotickým ovládaním. Konkrétne u psoriázy to znamená cielené UV ožarovanie len na miestach postihnutej kože a šetrenie zdravého okolia.

Autor článku: MUDr. Ján Lidaj, MUDr. Tatiana Lidajová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: