MZSR neodporúča v súčasnosti nakupovať lieky a zdravotnícke pomôcky cez internet

Ministerstvo zdravotníctva neodporúča v súčasnosti nakupovať lieky a zdravotnícke pomôcky prostredníctvom internetu. Dôvodom je fakt, že od začiatku decembra je síce platná novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá povoľuje predaj liekov bez lekárskeho predpisu, ako aj niektorých zdravotníckych pomôcok cez internet, no vykonávacia vyhláška, ktorá tento predaj upravuje, ešte nie je schválená. Žiadna verejná lekáreň tak podľa rezortu nie je zatiaľ držiteľom povolenia na vykonávanie internetového predaja liekov a zdravotníckych pomôcok.

Ministerstvo zdravotníctva preto upozorňuje verejnosť, že všetky ponuky na predaj liekov a zdravotníckych pomôcok, ktoré sa od 1. decembra tohto roka nachádzajú na internete, sú v rozpore so spomínanou novelou zákona. "Sú od subjektov, ktoré nemajú povolenie na takúto činnosť a je vysoká pravdepodobnosť, že ponúkajú falšované lieky alebo zdravotnícke pomôcky a ich kvalita nie je garantovaná Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv," konštatuje ministerstvo na svojej internetovej stránke.

Rezort predpokladá, že prvé lekárne získajú povolenie na internetový predaj liekov a zdravotníckych pomôcok začiatkom februára 2010. Legislatívnu normu od poslanca Národnej rady SR Jozefa Valockého (Smer-SD), ktorá sa zaoberá úpravami týkajúcimi sa zásielkového výdaja liekov a zdravotníckych pomôcok, schválil parlament na septembrovej schôdzi. Podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho návrh novely zákona rieši existujúci problém predaja liekov cez internet.

Za jednoznačný prínos považuje legislatívnu úpravu zásielkového výdaja voľnopredajných liekov aj Slovenská lekárnická komora (SLeK). "Legislatívne vákuum v tejto oblasti bolo doposiaľ vysvetľované v duchu filozofie 'čo nie je zakázané, je dovolené' a lieky sa k pacientom často dostávali od nelicencovaných subjektov a bez dodržania základných logistických štandardov," hovorí prezident SLeK Ján Valjan. Podľa jeho slov boli registrované prípady, keď sa prostredníctvom rôznych subjektov dostali touto cestou k pacientom neregistrované lieky, lieky viazané na lekársky predpis alebo falzifikáty liekov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: